Рак легень — злоякісне утворення, яке розвивається в клітинах легень та бронхів.
Рак легень посідає перше місце серед онкозахворювань і щороку забирає життя понад 1,8 млн людей. В Україні кожного року діагностують близько 13 тисяч нових випадків захворювання на рак легень. У чоловіків це захворювання фіксується у п’ять разів частіше, ніж у жінок.
Позитивним є те, що кількість нових випадків раку легень поступово зменшується. Це зумовлено кількома факторами:
— Все більше людей кидають курити;
— Прогресування раннього виявлення та лікування захворювання.
Основні Причини розвитку раку легень
До основних причин виникнення раку легень відносять:
- Тютюнопаління. Близько 80% випадків смертей від раку легень є наслідком куріння “важких” та “легких” тютюнових виробів.
- Пасивне куріння. Понад 7 000 пасивних курців щороку помирають від раку легень.
- Хронічні обструктивні захворювання легень.
- Опромінення радоном. В залежності від середнього рівня загальної активності радону в приміщеннях він спричиняє від 3 до 14% усіх випадків раку легень.
- Вплив азбесту. Люди, які працюють з азбестом та в чиїх будівлях він застосований у кілька разів частіше помирають від раку легень.
- Опромінення інших збудників раку на робочому місці:
— Радіоактивні руди, такі як уран;
— Хімічні речовини, такі як миш’як, берилій, кадмій, діоксид кремнію, вінілхлорид, сполуки нікелю, сполуки хрому, вугільні продукти, гірчичний газ та хлорметилові ефіри;
— Дизельні випаровування.
- Прийом харчових добавок. У курців, які приймають добавки бета-каротину, ризик розвитку раку легень підвищується.
- Попередня променева терапія легень. Люди, яким провели променеву терапію на грудях під час лікування інших онкологічних захворювань, мають високий ризик утворення раку легень, особливо якщо вони курять.
- Забруднення повітря. Близько 5% всіх смертей від раку легень є наслідком забруднення повітря.
- Особистий та сімейний анамнез. Якщо у людини вже був рак легень, то існує висока вірогідність, що у її легенях з’явиться нова пухлина. Якщо у людини є близькі родичі, які перенесли рак легень у молодому віці, то вона має генетичну схильність до розвитку онкологічного захворювання.