Рак молочної залози – одне з найпоширеніших і найнебезпечніших онкологічних захворювань серед жінок. Разом з тим, РМЗ — повністю виліковна хвороба, якщо діагностувати і почати лікування вчасно. Тому кожна представниця прекрасної статі повинна регулярно проходити обстеження. Це допоможе зберегти здоров’я і життя.

1559372_1280x720

Кожна дівчина щомісяця повинна проводити самоогляд молочної залози.

Самостійне обстеження молочної залози необхідне для виявлення будь-яких змін у грудях, які можуть свідчити про певні захворювання та стани, які їм передують.

Більшість фахівців рекомендують проводити самообстеження грудей, починаючи з 20-річного віку і упродовж всього життя.

Проводити самообстеження молочної залози потрібно кожен місяць. Найкраще це робити на 6-12 день менструального циклу.

14455952_885040071626808_1838283378_o

Отже, як правильно перевірити груди самостійно:

  1. Станьте навпроти дзеркала і покладіть руки на стегна. Ретельно вивчіть груди. Подивіться, чи немає таких відхилень:
  • Зміни форми грудей;
  • Втягування соска;
  • Почервоніння або збільшення окремих зон;
  • Ямочки або шорсткі зони;
  • Виділення з соска;
  • Або інші зміни молочної залози.
  1. Підніміть руки вгору, щоб розглянути нижню частину грудей. Перевірте також на наявність перерахованих вище змін.
  2. Ляжте на спину і закиньте руку за голову як на малюнку, покладіть скручений рушник під плече. Круговими рухами промасуйте ваші груди і зони навколо них на предмет виявлення вузликів або ущільнень під шкірою. Використовуйте лосьйон або присипку, щоб пальці краще ковзали по шкірі.
  3. Приймайте душ в звичайному режимі. Намильте пальці, оскільки мильні пальці легко ковзають по мокрій шкірі в душі. Робіть кругові рухи так, як показано на малюнку 4, 5, 6 покроково. Робіть обстеження подушечками пальців. Огляньте спершу одну грудь, потім іншу. Намагайтеся не пропустити жодної області: сосок, зона навколо сосків, ключиці, верхня частина грудей, Бюстгальтерні лінії, лінія між грудьми, а також між грудьми і під пахвою.

Самоогляд не замінює УЗД або мамографію. Щороку кожна жінка повинна відвідувати мамолога, а також робити УЗД чи мамографію за показаннями.

Ось якою є схема обстеження у різних випадках:

infografika

Мамографія — процедура абсолютно безболісна. Лікар або медсестра розміщують молочну залозу між двома пластинами, які її стискають, роблять декілька знімків у різних проекціях кожної залози.

У випадку наявності виділень зі соска (навіть за відсутності новоутворень) необхідно провести дуктографію (метод рентгенівського дослідження з введенням контрастної речовини в протоки молочної залози через сосок).
Якщо ви виявили асиметричне потовщення в ділянці молочної залози, вузлові ущільнення, будь-які зміни шкіри, еритеми, екземи, або втягнення соска, зверніться до лікаря! Він проведе обстеження та визначить найбільш ефективний метод подальшого дослідження. Це може бути:

Ви пройшли всі необхідні дослідження і патологічних змін не виявили? Ви – молодець, продовжуйте дбати про своє здоров’я! Продовжуйте самоогляд, регулярно відвідувати лікаря для спостереження.

Якщо у вас знайшли доброякісні відхилення (фіброаденоми, мастопатія тощо), то за необхідності лікар призначає додаткове дослідження та проведення стереотаксичної біопсії (взяття ділянок тканини з різних місць новоутворення).

У випадку підозри на рак молочної залози, лікар призначає проведення біопсії (взяття елементу тканини для мікроскопічного вивчення). Залежно від попереднього діагнозу та результатів дослідження, медики можуть призначити такі види біопсії:

  • тонкоголкову біопсію (введення тонкої біопсійної голки в підозріле утворення через шкіру),
  • товстоголкову біопсію (використовується трохи товща голка, ніж при тонкоголковій біопсії),
  • стереотаксичну біопсію (взяття матеріалу однією голкою з декількох ділянок),
  • ексцизійну біопсію (в результаті хірургічного втручання відбувається вилучення всього досліджуваного утворення),
  • біопсію сторожового лімфовузла (введення радіоактивного матеріалу, після чого проводиться обстеження лімфатичних вузлів за допомогою детектора радіоактивності, при виявлення такого лімфовузла, проводиться розріз над ним і видалення).

Після біопсії лікарі проводять патоморфологічне дослідження (цитологічне або гістологічне) для визначення — чи є дана тканина раковою. Тоді вам поставлять діагноз і визначать найбільш ефективну тактику лікування.

У випадку діагностування злоякісної пухлини – призначають пройти дослідження на наявність рецепторів до естрогенів (РЕ), рецепторів до прогестерону (РП) та рецепторів до епідермального фактору росту (Нег2/пеи). Ефективну систему лікування можна визначити лише після отримання результатів!

А як давно Ви проводили обстеження молочних залоз?