Формули про те, як повідомити пацієнтові, що у нього рак, не існує. Діагноз як і раніше сприймається як смертний вирок та емоції, які відчуває пацієнт, це найчастіше суміш страху, гніву і відчаю. Те, як лікар донесе новини про хворобу і те, як він ставиться до пацієнта, має великий вплив на психоемоційний стан хворого.
Жінка, у якої діагностували рак грудей 2 роки тому так згадує момент, коли їй повідомили цей страшний діагноз: «Після біопсії молочної залози, я була в палаті. Лікар сів на ліжко, подивився мені в очі і сказав, що біопсія показала онкологію. Він доторкнувся до мого плеча, і дозволив мені деякий час поплакати перш ніж виклав план мого лікування. Я залишилася в палаті і відчувала, що надія на одужання є, адже у мене є чіткий план дій, про який повідомив лікар».
Доведено, що, якщо лікар говорить погані новини по телефону і з байдужістю, не повідомляючи про те, що потрібно робити пацієнту, такі новини можуть мати руйнівний ефект.
Дослідження показали, що найскладніше лікарям повідомляти про рецидив онкології. Повідомляти пацієнту про те, що він хворий вперше — легше, тому що є можливість запропонувати кілька варіантів лікування.
Онкологи, яким доводиться повідомляти погані звістки не менше 20 разів на місяць, часто відчувають непідготовленість і моральну виснаженість. Пацієнт може відреагувати сльозами і ворожим ставленням до лікаря, і до цього потрібно бути готовим ментально. Допомогти може тільки підтримка керівництва і колег.
Медики розробили програму, яка допоможе лікарям повідомляти погані новини:
- Розмова повинна бути тет-а-тет в окремій кімнаті, а не по телефону.
- Розповідати і обговорювати варіанти лікування потрібно зрозумілою для пацієнта мовою.
- Відповідати чесно на всі питання пацієнта.
- Ефективне слухання. Не забувайте дати пацієнту виговоритися — для нього цей діагноз з роду смертного вироку.
Трохи докладніше про ефективне слухання. Дослідження показали, що в середньому пацієнти говорять всього 18 секунд, перш ніж лікар їх перебиває. Менше чверті пацієнтів змогли закінчити свою думку. Частково це пов’язано з тим, що слухання займає досить багато дорогоцінного для лікарів часу. Але, з огляду на те, що саме слухання грає велику роль в нормальному сприйнятті пацієнтом свого діагнозу, неможливість зробити це правильно може нівелювати навіть найкращі наміри.
Щоб правильно донести новину про онкологію, потрібно спочатку запитати у пацієнта що він знає про цю хворобу і його ситуації, потім повідомити новину невеликими порціями і доступною мовою, а потім визнати сильні емоції, які можуть виникнути у пацієнта. Ні в якому разі не переривати пацієнта, а дати йому можливість виговоритися. Потім варто налагодити зоровий контакт і повторити ключові моменти ще раз.
Фрази, яких варто уникати:
- «ми більше нічого не можемо для Вас зробити» — навіть коли всі варіанти лікування вичерпані, лікарі все-одно можуть допомогти пацієнтові померти з гідністю і комфортом.
- «ми отримали все це після курсу лікування» — це заява обнадіює пацієнта, що він видужав, але при рецидиві воно може занурити людини в депресію. Кращим буде варіант «Ми отримали все, що могли на цей момент».