В останнє десятиліття занепад сил і хронічна втома — дві найпоширеніші проблеми на ринку праці. За даними вчених з Даремського університету в Британії дві третини жителів планети постійно відчувають себе втомленими. Час від-часу когось із них прямо з «поля бою» забирає карета швидкої допомоги. І у кожного це поле своє.

Втомлюються і працівники заводів, і офісні трудяги, і багатодітні домогосподарки, і навіть нероби. Адже причин занепаду сил може бути безліч, і далеко не завжди вони безпосередньо пов’язані з фізичним навантаженням. Чому з’являється занепад сил, наскільки серйозною є ця проблема і як з нею боротися, читайте в цій статті.

ЗАНЕПАД СИЛ: МАСШТАБИ ПРОБЛЕМИ

Занепад сил — перший сигнал появи синдрому хронічної втоми. Це не просто стан, коли «нічого не хочеться і не можеться»! Занепад сил, який не покидає тривалий час, може служити приводом піти на комплексне обстеження. Адже знижений вміст гемоглобіну в крові, гормональний збій через порушення в ендокринній системі і гіперглікемія теж можуть викликати занепад сил. Однак найчастіше це стан не пов’язано з серйозними захворюваннями і виникає через стрес, недостатню кількість відпочинку, недосипання і інших навантажень. Проте, варто перестрахуватися.

Симптоми занепаду сил суто індивідуальні. Найчастіше він проявляється у вигляді сонливості, запаморочення, дратівливості і зниження апетиту. Також не всім вдається уникнути блідості, безсоння, головного болю, підвищеної температури і підвищеного тиску (іноді, навпаки, зниженого).

В такому стані складно виконувати навіть найпростіші речі: змусити себе встати з ліжка і зібратися, не кажучи вже про звичну працездатності. Падає не тільки настрій втомленого, але і продуктивність праці.

Крім робочого плану, шкода завдається і нервовій системі. Але ж далеко не кожному вдається відлежатися і як слід відпочити. Ось і виходить, що похід на роботу / в школу / по інших справах виявляється справжніми тортурами. Звідси депресія, апатія і безсилля, нерідко — і суїцидальну поведінку.

Особливо небезпечним занепад сил вважається для дітей, які можуть звикнути до такого стану і назавжди втратити смак до життя, що в науці називається астенією.

Занепад сил робить людину слабкою перед будь-якими труднощами, навіть перед погодою: чутливість до холоду підвищується, сильно мерзнуть кінцівки. На тлі підвищеного тиску може з’явитися дзвін у вухах, мушки в очах і запаморочення при вставанні, також присутній слабкість у всьому тілі (іноді навіть ломота, як при застуді). Нерідко хворому стає складно натискати на клавіші або тримати ручку, довго дивитися в монітор і навіть просто сидіти в одному положенні. Тривале перебування в такому стані може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям.

Причини занепаду СИЛ

І так, перші причини занепаду сил, вже названі — це надмірне навантаження на організм: і фізична, і моральна. Але, на жаль, на цьому перелік факторів не закінчується. Недосипання, убогий на вітаміни раціон, залізодефіцитна анемія, надлишок шкідливих продуктів харчування, гіподинамія, нервове напруження і хронічний стрес, конфлікти, проблеми в особистому житті …

Навіть професійне вигорання може привести до занепаду сил! В наш час, коли інтелектуальна діяльність цінується вище за все, все більше професій безпосередньо пов’язані з чотирма офісними стінами, монітором комп’ютера і рутинної нескінченної роботою. І навіть той, хто закоханий у свою професію, часом втомлюється не тільки від переробок, але і своїх прямих обов’язків.

Якими б причинами ні викликаний занепад сил, головне, це вчасно почати з ним боротися. Для цього існує кілька простих методів.

ЗАНЕПАД СИЛ: ЩО РОБИТИ

Імунна система — основний союзник проти підвищеної стомлюваності і хронічної втоми. Хороший імунітет — запорука бадьорості і високої ефективності в будь-якій справі. І щоб підтримувати імунну систему в тонусі, необхідно збалансоване харчування, помірні фізичні навантаження і повноцінний відпочинок.

ПРАВИЛЬНО ХАРЧУВАТИСЯ

Як правило, під час занепаду сил апетит «не дуже»! І все ж, постарайтеся харчуватися регулярно і ні в якому разі не голодуйте. Акумулювати енергію допоможуть такі продукти, як мигдаль, боби (можна спробувати перейти на бобову дієту), яйця, темний шоколад, цитрусові, капуста, насіння і кокоси. На час втоми краще зовсім виключити смажене, жирне і солодке. Спірний момент — кава. Тут обережність не завадить: однієї чашки з ранку буде цілком достатньо. А краще замінити чай, каву та інші напої звичайною водою, її при занепаді сил має бути трохи більше, ніж зазвичай. Вода очищає організм від токсинів і нормалізує обмін речовин, до того ж, саме зневоднення може бути причиною пригніченого стану.

9ac48c5a-71f8-4fb1-bfc6-92785b6e3189

ЖИТИ АКТИВНО

Всього 15 хвилин щоденної прогулянки продовжують життя. Маються на увазі півгодинна прогулянка на свіжому повітрі по дорозі додому або після вечері, пробіжка або похід в гості. Головне — це порухатися і подихати. Також потрібно регулярно провітрювати приміщення, в якому ви перебуваєте: забруднення повітря впливає на продуктивність праці не менше, ніж недосипання. Провести весь день в закритому приміщенні — щоденний стрес, якого ми піддаємо своє тіло і психіку. А якщо при цьому у вас сидяча робота, фізична активність просто необхідна! І все ж, важливо не перестаратися: силові види спорту на момент занепаду сил необхідно відкласти або перейти на спрощений режим.

beaa7b8e-50b0-43b4-ab32-aaac8763a575

ВИСИПАТИСЬ

Ми не будемо в сотий раз нагадувати про те, що недолік сну шкодить здоров’ю. У цьому питанні теж є щось нове. Наприклад, недавно вчені довели, що занадто багато спати теж погано. Також доведено, що штучне освітлення може викликати безсоння і інші порушення сну. Смартфонам і планшетів не місце в ліжку. Без гормону мелатоніну, який виділяється під час повноцінного відпочинку, організм не встигає відновитися. В результаті сили вичерпуються, а ми відчуваємо той самий занепад сил. Якість сну покращують книги, розмови по душам, легка музика, ну або молоко з медом, або (на худий кінець) снодійні та седативні засоби.

0cf90475-d68f-4e5b-88cb-e5a87b2cdec1

РОЗСЛАБЛЯТИСЯ

Ділу час потісі годину. Але на практиці видно, що багато хто з нас не вміють відпочивати і години.

Ви не думали, чому не повинні перевіряти електронну пошту в неробочий час або планувати новий проект на побаченні? Все просто: нервове напруження, постійний режим очікування і невміння розслаблятися можуть призвести не тільки до швидкої стомлюваності, але і депресії, інсульту та ін. Проблемам.

Працюючи, не забувайте відволікатися, і ні в якому разі не пропускайте обідню перерву! А прийшовши додому, забудьте про суворе начальника, дедлайни і робочому плані. Не виходить? Тепла ванна з ефірною олією розмарину, м’яти або сосни, розслабляючий масаж або просто приємна бесіда або перегляд фільму в колі близьких вам людей зроблять свою справу.

ecaf759f-9e15-4fc6-a2a6-fdf8591bd6f1

Добавить комментарий