1

Незважаючи на заклики онкологів проходити щорічні обстеження, багато жінок звертаються до лікаря, коли вже є неприємні симптоми хвороби. Візит до мамолога продовжує лякати багатьох українок і, піддаючись своєму страху, тисячі жінок стають перед необхідністю лікувати рак на прогресивних стадіях. У 2015 році на рак молочної залози захворіло більше 13 тисяч українок. У 30% був діагностований рак грудей 3-й і 4-й стадії.

Частково причина в тому, що у багатьох жінок, що живуть у віддалених населених пунктах, немає доступу до якісної діагностики. Але часто, навіть маючи можливість пройти маммологічний скринінг, жінки знаходять причини уникнути обстеження.

Психолог Лікарні ізраїльської онкології LISOD Дмитро Титомир каже, що «уникання» — це один із видів психологічного захисту: один з частих страхів — що рак все-таки виявлять; незнання заспокоює.

«Небезпека такої поведінки, з медичної точки зору, очевидна — якщо у жінки все ж розвинеться рак, вона буде зволікати, поки не відчує явний дискомфорт, що впливає на якість життя. А такий стан говорить про високий ступінь поширеності раку, і лікування буде більш довгим і важким. З психологічної точки зору таке «заспокоювання», швидше за все, виллється в розлад адаптації після постановки діагнозу. Жінка може «застрягти» на першій фазі прийняття діагнозу — запереченні. Відмовиться вірити, що насправді хвора. Це може привести або до відкладання лікування, або до спроби вилікуватися нетрадиційними способами», — пояснює Дмитро Титомир.

Досвід психологів говорить про те, що тривожні розлади більше проявляються якраз у тих жінок, які всіляко уникали теми онкології. Якщо зі страхом важко впоратися, можна постаратися сформувати для себе стратегію дій на випадок «якщо раптом все ж …».

«Головне — не ударятся в крайнощі та не впадати у відчай. Це всього лише хвороба, і для неї існує лікування. Не потрібно приймати необачних рішень, зрозумійте всі підходящі варіанти лікування, визначте зі своїм онкологом план дій і дотримуйтесь його», — говорить Дмитро Титомир.

Особлива категорія жінок — ті, хто пережив негативний досвід, пов’язаний з лікарнями і довгим складним лікуванням. Якщо негативна реакція на обстановку лікарні залишається в якості неприємного фону, є сенс взяти з собою родича чи друга на час візиту в лікарню, знайти спосіб відволікатися під час процедур і перебування в стаціонарі. Наприклад, можна читати книги, дивитися фільми або грати в ігри на портативних пристроях. Це допоможе знизити рівень стресу від відвідування медичного закладу.

Джерело

Добавить комментарий