11

Перетворення нормальних тканин шийки матки в рак займає від 5 до 15 років. Упродовж цього часу зміни тканин можна розпізнати і вплинути на процес. Але через відсутність державної скринінгової програми раком шийки матки в Україні хворіють до 5 тисяч жінок щорічно. Причина — пізнє виявлення і неправильне лікування дисплазій різного ступеня.

Наприклад, дисплазія першого ступеня має властивість регресувати і не потребує лікування. Але найчастіше жінок все ж піддають непотрібним маніпуляціям. Більш складні дисплазії, на думку головного лікаря LISOD професора Алли Вінницької, вимагають уваги онкологів.

«Важка дисплазія і внутрішньоепітеліальний рак сьогодні є синонімами. Це не означає, що при дисплазії третього ступеня вже завтра у пацієнтки будуть метастази, але це ситуація, де рішення, яке лікування має бути жінці, повинні приймати онкологи», — говорить Алла Вінницька.

Ще одна причина, з якої захворюваність на рак шийки матки не знижується, — відсутність вакцинації. Вірус папіломи людини, який є причиною РШМ, живе в клітинах плоского епітелію і провокує злоякісні зміни. Попередити ці процеси можна шляхом вакцинації, і про це свідчить досвід країн, де планові щеплення від ВПЛ включені в державні програми.

Алла Вінницька: «Якби програма вакцинації працювала в усьому світі, то через 50-60 років раку шийки матки не було б. Але це тільки за умови, що вакцинація буде популяційною».

Важливо розуміти, що ВПЛ може жити не тільки в тканинах шийки матки, а всюди, де знаходиться плоский епітелій, — в піхві і вульві, рото-і носоглотці, стравоході, анусі і пенісі. Вакцинація може запобігти розвитку раку і в цих органах. Саме тому з 2016 року в Україні зареєстровано вакцинація проти ВПЛ і для чоловіків. На жаль, через помилкове сприйняття багатьох вона залишається непопулярною, в той час як недоцільне лікування вірусу папіломи зустрічається досить часто.

«Лікування проти вірусу папіломи людини не існує. Існують імуностимулятори та імуномодулятори. Але що буде з імунною або кровоносною системою жінки через 10-15 років після їх застосування? А прискорювати процес позбавлення від ВПЛ — недоцільно. У 80% випадків цей вірус проходить самостійно», — пояснює Алла Вінницька.

Хірургічне лікування уражених ділянок шийки матки, зокрема конизация, без вакцинації не може захистити жінку від повернення хвороби. Після відновлення статевого життя відбувається повторне інфікування ВПЛ, що може привести до рецидиву раку.

Щоб уберегти себе від раку шийки матки, сьогодні є всі можливості. Два головних відкриття в гінекології в цій області вже відбулися.

  1. ПАП-тест, який існує вже майже сто років, здатний з точністю визначити зміни в тканинах шийки матки ще до виникнення раку.
  2. Вакцинація проти ВПЛ, яка довела майже 100% ефективність у профілактиці раку шийки матки.

Якщо вам ставлять діагноз дисплазія шийки матки, поставтеся до цього серйозно. Пам’ятайте, що вчасно і правильно проведене лікування дисплазії запобігає раку шийки матки.

Джерело

Добавить комментарий