name -    PosterMyWall - 2020-12-15T164002.590

Мікроби знаходяться поруч з нами, як у навколишньому середовищі, так і в нашому організмі. Коли сприйнятлива людина зіштовхується зі шкідливим мікроорганізмом, це може привести до захворювання і смерті.

В організмі людини є багато способів захисту від патогенів (хвороботворних мікроорганізмів). Шкіра, слиз і вії (мікроскопічні волоски, що видаляють чужорідні частинки з легень) виконують роль фізичних бар’єрів, які в першу чергу перешкоджають проникненню патогенів до організму.

Коли патоген інфікує організм, спрацьовують його захисні механізми, що називаються імунною системою, які атакують і руйнують патоген, або ж він долає їх.

Природна відповідь організму

Патоген — це бактерія, вірус, паразит або грибок, який може викликати захворювання всередині організму. Кожен патоген складається з кількох елементів, зазвичай унікальних для цього конкретного патогену та захворювання, яке він викликає. Елемент патогену, що викликає утворення антитіл, називається антигеном. Антитіла, утворені у відповідь на антиген патогену, є важливою частиною імунної системи. Антитіла можна вважати солдатами в системі захисту нашого організму. Кожне антитіло, або солдат, в нашій системі навчено розпізнавати один конкретний антиген. У нашому організмі тисячі різних антитіл. Коли організм людини вперше піддається впливу будь-якого антигену, потрібен час, щоб імунна система відреагувала і виробила антитіла, специфічні для цього антигену.

Протягом цього часу людина залишається чутливою до патогену й може захворіти.

Коли антитіла, специфічні для конкретного антигену, виробились, вони починають працювати з іншою імунною системою, щоб знищити патоген і зупинити хворобу. Антитіла до одного патогену зазвичай не захищають від інших патогенів окрім випадків, коли два патогени дуже схожі між собою, як двоюрідні брати. Щойно організм починає виробляти антитіла в межах своєї первинної реакції на антиген, він також створює клітини пам’яті, що виробляють антитіла, і ці клітини залишаються живими навіть після того, як антитіла знищать патоген. Якщо організм піддається впливу одного й того самого патогену кілька разів, антитіла реагують значно швидше й ефективніше, ніж у перший раз, оскільки клітини пам’яті готові виробити антитіла проти цього антигену.

Це означає, що, якщо людина піддасться впливу цього небезпечного патогену в майбутньому, його імунна система зможе відреагувати негайно та захистити його від хвороби.

Як допомагають вакцини?

Вакцини містять ослаблені або інактивовані часточки конкретного мікроорганізму (антиген), які викликають імунну реакцію всередині організму. Нові вакцини містять програму для вироблення антигенів, а не самі антигени. Незалежно від того, чи зроблена вакцина з самого антигену або вона містить програму для вироблення організмом цього антигену, цей ослаблений варіант не викличе хворобу в людини, яка отримує вакцину, але змусить її імунну систему реагувати так, як вона реагувала б при першому впливі даного патогену.

Для деяких вакцин потрібне введення кількох доз із інтервалом у декілька тижнів або місяців. Іноді це необхідно для вироблення довгоживучих антитіл і створення клітин пам’яті. Накопичуючи таким чином пам’ять про патогенність, організм вчиться боротися з конкретним хвороботворним мікроорганізмом, для того аби швидко знищити цей патоген при його впливі у майбутньому.

Колективний імунітет

Коли людина щеплена, вана з великою ймовірністю захищена від конкретного захворювання. Але не всі люди можуть бути вакциновані. Люди з вадами здоров’я, які ослабляють їхню імунну систему (наприклад, рак або ВІЛ-інфекція), або з сильною алергією на деякі компоненти вакцини не можуть бути щеплені певними вакцинами. Але ці люди можуть бути захищені в тому випадку, якщо живуть серед вакцинованих людей. Патогену складно циркулювати в громаді, багато членів якої вакциновані, оскільки більшість людей в громаді несприйнятливі до нього. Тому, чим більше людей щеплено, тим менша ймовірність, що люди, які не можуть бути захищені вакцинами, піддадуться впливу шкідливих патогенів. Це називається колективним імунітетом.

Це особливо важливо для тих людей, які не лише не можуть бути вакциновані, але й більш сприйнятливі до хвороб, проти яких спрямована вакцинація. Жодна вакцина не забезпечує 100% захист, і колективний імунітет не забезпечує повний захист тим, хто не може бути безпечно щепленим. Але за допомогою колективного імунітету ці люди будуть в значній мірі захищені завдяки оточуючим їх щепленим людям.

Вакцинація захищає не лише щеплених людей, а й тих членів громади, які не можуть бути вакциновані. Якщо ви немаєте протипоказань, вакцинуйтеся.

 

Джерело: Всесвітня організація охорони здоров’я

Добавить комментарий