name -    PosterMyWall - 2022-02-08T153801.052

Звичайний мазок із шийки матки може допомогти вчасно діагностувати рак яєчників. Ценещодавно виявила група дослідників із Університету Інсбрука разом із колегами з Австрії, Великої Британії, Норвегії та Чехії.

Вчені вивчали процес метилювання ДНК на зразках клітин.Завдяки чому їм вдалося ідентифікувати від 55 до 70 відсотків пацієнток із раком яєчників.

Дослідники припускають: у майбутньому такий підхід можна застосувати для визначення жінок із високим ризиком розвитку цього небезпечного захворювання.

Де знаходиться рак

Як відомо, у більшості випадків рак яєчників починається з клітин фаллопієвих труб. Під час ембріонального розвитку вони формуються з тієї самої структури, що й матка та частина піхви.

Вчені переконані: генетичний скринінг можна робити навіть під час звичайного візиту до гінеколога. Саме він проводить процедуру з отримання цервікального мазка для подальшого дослідження клітин на наявність раку шийки матки.

Під час виявлення у клітинах змін, пов’язаних зі злоякісним переродженням, лікар може припустити наявність аналогічних змін і в самих яєчниках. Після цього пацієнтку направляють на детальніше обстеження.

Вчені вирішили перевірити, наскільки їхня ідея може бути ефективною. Вони провели дослідження зі зразками цервікальних мазків від повнолітніх пацієнток. Із них 242 були отримані від хворих на рак яєчників ще до того, як їхній діагноз підтвердило гістологічне обстеження. Ще 869 зразків надали жінки, із яких 593 не мали жодних гінекологічних проблем.

Під час вивчення клітин, науковці звернули увагу на характерні для раку яєчників зміни метилювання ДНК у понад 850 тисячах її ділянок.

Як виявити злоякісний процес

Перевірку результатів науковці додатково провели на ще одній групі жінок. Із 225 пацієнток у 47 був діагностований рак. Розрахунки продемонстрували: за визначеними відмінностями можна ідентифікувати 71,4% пацієнток із раком яєчників серед молодших за 50 років жінок та 54,5% — серед старших за 50 років. Тобто, частка правильно визначених здорових людей становила 75%.

Але, щоб виявити закономірність, у зразках не було достатньої кількості ДНК самих ракових клітин. Тому дослідники припускають, що за характером метилювання ДНК у клітинах шийки матки можна виявити початок злоякісного процесу в інших клітинах статевої системи.

Поки що вчені не знають, чи можна на основі цього метода виявити жінок, схильних до раку яєчників. Але вони планують з’ясувати це. Зокрема, науковці прагнуть вдосконалити новий спосіб діагностування, щоб зробити його точнішим та ефективнішим.

Шанс на виживання

Рак яєчників частіше діагностують на пізніх стадіях, коли пухлини вже поширилися на здорові органи. Шанси на виживання у пацієнтів значно вищі, коли вдається виявити злоякісний процес ще на ранніх етапах.

Допомогти у цьому може дослідження ДНК, яке спрямоване на пошук аномалій, пов’язаних з розвитком раку.

Хворі матимуть шанс вчасно розпочати лікування чи вжити превентивних заходів. Це стосується видалення фаллопієвих труб, де зазвичай утворюються злоякісні клітини.

 

Детальніше: Наука

Добавить комментарий