Breast cancer awareness month (2) -  PosterMyWall

Молочні залози — важлива частина жіночого організму, яка потребує особливої уваги та догляду. Адже майже 80% дорослих жінок мають патології грудей, а рак молочної залози — посідає перше місце серед онкологічних захворювань у жінок. З метою підвищення обізнаності українок про здоров’я грудей, ми зібрали найбільш розповсюджені запитання стосовно молочних залоз і підготували короткі відповіді на них.

До якого лікаря потрібно звертатися у разі виникнення проблем з грудьми?

Лікар, який займається діагностикою та лікуванням захворювань молочних залоз називається мамолог. Та перш ніж потрапити на прийом до мамолога, варто звернутися до сімейного лікаря, аби отримати електронне направлення до профільного спеціаліста. Також попередньо оглянути груди може і гінеколог.

В якому віці потрібно обстежуватися у мамолога?

З метою профілактики відвідувати мамолога необхідно всім жінкам після 21 року. Якщо виникає дискомфорт у грудях, то вік не має значення і до лікаря потрібно звернутися не чекаючи 21 року.

Які існують методи обстеження грудей?

Для діагностики грудей лікар застосовує клінічні (пальпаторні) та інструментальні (УЗД, мамографія, МРТ) методи обстеження. Водночас кожна жінка також має самостійно оглядати свої груди.

Як і коли потрібно здійснювати самообстеження грудей?

Проводити самообстеження молочної залози потрібно щомісяця з 6 по 12 день циклу або в будь-який фіксований день місяця з настанням менопаузи. Найкраще це робити стоячи перед дзеркалом або приймаючи душ.

96847500_2093241690819799_409791028803928064_nІнфографіка, яка показує, як правильно робити огляд грудей.

Який метод обстеження краще — УЗД чи мамографія?

УЗД і мамографія — взаємодоповнюючі мамологічні методи обстеження грудей. Жінкам до 40 років доцільніше робити УЗД молочних залоз, а після 40 — мамографію. Це пов’язано з віковими змінами тканини молочної залози. В молодому віці в грудях зазвичай переважає залозиста тканина, яка краще “просвічується” за допомогою ультразвукового апарату. Рентгенівський метод, який застосовується під час мамографії, краще “бачить” патології в переважно жировій тканині, яка домінує в грудях жінок після 40 років.

Як часто потрібно обстежуватися у мамолога?

З метою профілактики проходити скринінг молочних залоз потрібно раз на рік, якщо лікар не призначив інакше.

Чи має значення в які дні необхідно проходити інструментальні обстеження грудей?

Як і у випадку з самооглядом, здійснювати УЗД або мамографію грудей краще з 6 по 12 день циклу (перший тиждень після місячних), оскільки ці дні вважаються найбільш інформативними для обстежень молочних залоз. Дане правило не стосується жінок у менопаузі. Їм проходити скринінг можна у будь-який день місяця, але важливо робити це регулярно. Якщо ж жінка відчуває дискомфорт або спостерігає тривожні симптоми в молочних залозах, до лікаря потрібно необхідно звернутися якнайшвидше.

Огляд у мамолога — це боляче?

Пальпаторне обстеження та УЗД грудей — цілком безболісні обстеження. Мамографія та МРТ інколи можуть викликати певні дискомфортні відчуття, але вони нівелюються, коли мова йде про ризики “прогледіти” появу онкологічного захворювання, уникаючи обстежень.

Чому перед місячними з’являється біль у молочних залозах?

Груди — гормонозалежний орган, тому вони реагують на гормональні зміни, які відбуваються в організмі жінки напередодні менструації. Водночас сильний біль перед місячними не є нормою і може свідчити про гормональні розлади. Цей симптом потребує консультації лікаря.

Якщо є ущільнення в грудях, то це рак?

Більшість патологій у молочних залозах доброякісні (кіста, фіброаденома, мастопатія тощо). Але щоб остаточно переконатися в безпечності утворення, лікар може призначити додаткове дослідження та проведення стереотаксичної біопсії (взяття ділянок тканини з різних місць новоутворення).

Хто в групі ризику?

Рак молочної залози може трапитися у будь-якої жінки, на жаль. Водночас є фактори, які збільшують вірогідність розвитку захворювання:

 • сімейний анамнез (мама, бабуся, сестра, тітка хворіли на рак грудей);
 • відсутність або пізня перша вагітність (після 30 років);
 • вік (після 40 років ризик появи онкологічних захворювань зростає);
 • рання менструація (до 12 років) та пізня менопауза (після 55 років);
 • безконтрольне та безперервне вживання гормональних контрацептивів протягом тривалого часу, а також гормональної замісної терапії у менопаузі;
 • цукровий діабет;
 • гіпертонічна хвороба;
 • надмірна вага та ожиріння;
 • куріння та зловживання алкоголем;
 • раніше був рак грудей або рак яєчника.

А раптом пухлина?

Рак молочної залози можна вилікувати. У випадку виявлення пухлини на 0 або I стадії й проведенні вчасного лікування вірогідність цілковитого одужання становить 95 -98%, на II стадії — 80%, на III стадії — 50%.

Які симптоми є тривожними?

Підставами для звернення до лікаря є такі симптоми:

 • зміни форми грудей;
 • втягування соска;
 • почервоніння або збільшення окремих зон;
 • ямочки або шорсткі зони;
 • виділення з соска;
 • інші зміни молочної залози.

Чи є небезпечним для жіночого здоров’я установка грудних імплантів?

Імпланти в грудях не збільшують ризик появи раку, але їхня наявність може ускладнити діагностику грудей. Тому перш ніж робити пластичну операцію на грудях обов’язково потрібно пройти скринінг молочних залоз. Також перед обстеженням молочних залоз з імплантами, потрібно попередити лікаря про особливості своїх грудей, аби він встиг заздалегідь виставити відповідні параметри.

Чи можна обстежувати груди під час вагітності?

Бажано пройти всі скринінги ще на етапі планування вагітності, аби не хвилюватися про стан здоров’я, очікуючи на малюка. Водночас цілковито безпечним для мами та плоду є ультразвукове дослідження грудей. Якщо ж у вагітної жінки є підозра на рак молочної залози, то лікарі можуть рекомендувати мамографічне обстеження, яке, з урахуванням захисного спорядження (пояс зі свинцевим прошарком), також є безпечним.

Добавить комментарий