309_main

Авраам Кутен, професор онкології з Ізраїлю, голава онкологічного науково-консультативного комітету лікарні «Lisod» розповідає про профілактику раку молочної залози, раннє виявлення раку і лікування онкологічних захворювань.

Профілактика онкологічних захворювань дасть можливість скоротити витрати, які йдуть на лікування раку. Перше, що потрібно зробити, подумати про превентивні програми і реалізувати їх.

Рак молочної залози — найпоширеніше захворювання, як в західних країнах, так і в Україні. Знизити захворюваність на рак грудей складно. Потрібно проходити хороший скринінг — мамографію кожні два роки, починаючи з 50 років, а для груп підвищеного ризику (якщо в родині були випадки раку грудей або вагінального онкозахворювання), починаючи з 40 років. Для проведення таких досліджень потрібні мамографи та апарати УЗД. Доступ до них має бути всюди, включаючи віддалені місцевості. Крім цього потрібні фахівці, які можуть зробити мамографію правильно і розшифрувати її.

Це інвестиція, яка в дуже короткі терміни окупиться. Тому що, якщо ви виявите рак молочної залози на ранній стадії, знадобиться тільки локальне видалення пухлини, без опромінення, без хіміотерапії, без дорогого лікування. Так ви рятуєте життя, тому що зменшується смертність, а також економите гроші, тому що мінімізуєте необхідність в дорогому лікуванні.

Ваше харчування має бути збалансованим, потрібно їсти фрукти, овочі, а не тільки смажене м’ясо та рибу. Варто позбутися такої шкідливої звички як куріння. Будьте фізично активні, контролюйте свою вагу. Якщо всього цього дотримуватися, то на рівні популяції ми побачимо зменшення захворюваності на рак. Здоровий спосіб життя допомагає в профілактиці онкологічних захворювань. Але тільки, як одна зі складових. Вести ЗСЖ — мало.

Є ряд симптомів або так званих знаків, які можуть говорити про можливу наявність онкологічного захворювання. Почніть зі шкіри, перевірте наявність будь-якого типу ранок або виразок. Якщо у вас є родимка, яка почала свербіти, кровоточити, або змінилася в розмірі, обов’язково зверніться до лікаря. Якщо ви втрачаєте вагу, це найчастіше означає, що у Вас є запущене захворювання. Якщо ви бачите кров в калі, це означає, що є проблема, можливо навіть рак кишківника. Але не варто чекати, поки кров’яні виділення стануть помітні неозброєним оком. Потрібно регулярно перевіряти це мікроскопічними дослідженнями. Те ж саме стосується крові в сечі.

Не можна нехтувати будь-якими змінами в нормальній вазі. Люди часто говорять: «У мене немає раку», тому що просто бояться. Необхідно навчання, потрібно розповідати людям про симптоми хвороби, не можна ігнорувати ситуацію і опускати руки, тому що так можна запустити захворювання. Якщо своєчасно звернутися до лікаря, необхідні процедури будуть проведені і ви видужаєте.

Україна має великий потенціал для швидкого розвитку медичних програм, незважаючи на всі труднощі, які існують сьогодні. Я бачу дуже освічену і мудру націю. І багато речей робляться правильно. Потрібно тільки організувати систему. Я думаю, це повинно йти від людей. Це не метод великих інвестицій, просто потрібні яскраві люди для розвитку хороших програм. І тоді на Україну чекає великий розвиток.

Записала Олена Петросюк

Добавить комментарий