Як виникає залежність? Чому одні люди більше схильні до залежності, ніж інші? Як «відключити програму» вже набутої залежності? Про це — у розмові з нейробіологом Катрін Ле Муан.

Psychologies: Чому одні люди більше схильні до залежностей, ніж інші?
Катрін Ле Муан: Залежність — це складний процес, результат взаємодії поведінки або речовини і схильного до залежності людини. Розрізняють два типи уразливості. Одна, внутрішня, включає біологічні (в тому числі генетичні), психологічні або поведінкові фактори (імпульсивність, труднощі з контролем поведінки). Інша, зовнішня, включає сімейну культуру (питущі або палять сім’ї), переживання і життєві етапи (підлітковий вік, втрати, драми), а також соціально-економічні умови (невпевненість в завтрашньому дні).
Абсолютно точно не існує гена залежності, хоча для алкоголю може бути генетична схильність. Іноді спостерігаються мутації генів, в яких закодовано виробництво ферментів, що відповідають за розщеплення алкоголю або його висновок з організму. Так що ми в різному ступені схильні до залежності.

Чи змінює адикція роботу мозку?
К. Л. М .: У поведінкової адикції і залежно від хімічних речовин є спільне: вони активують контур винагороди, пов’язаний з виробленням дофаміну, «гормону задоволення». Його посилене виділення змінює «звичайну» роботу мозку. Але в разі залежності від психоактивної речовини контур винагороди в результаті постійного стимулювання втрачає чутливість. Тоді наркоман підвищує дози, що викликає тривалі, іноді незворотні зміни в мозку, зокрема, в тих зонах, які пов’язані з пам’яттю, навчанням, переживанням емоцій, прийняттям рішень, мотивацією.

Чи можна «відключити програму» вже придбаної залежності?
К. Л. М .: «Відключення програми» — одна з цілей досліджень в області адикцій. У лікуванні необхідно враховувати емоційні спогади, пов’язані з впливом психоактивних речовин. Це може бути, наприклад, відчуття єднання або свята, яке з’являється при прийомі наркотику або алкоголю. Тоді людина буде пов’язувати ефекти речовини з елементами контексту (місцем, обстановкою, людьми), і ця асоціація породжує потужні і стійкі спогади.
Поведінкова залежність, ймовірно, не так кардинально змінює діяльність мозку, який залишається більш пластичним

Завдання в тому, щоб зменшити вплив цих спогадів за допомогою тих же стратегій, які використовуються в роботі з посттравматичним стресом, зокрема, за допомогою експозиційної терапії. Наприклад, вранці пити каву з сім’єю, але без сигарети, зустрічатися в барі з приятелями, але за склянкою фруктового соку. Це переучування можна проводити в поєднанні з медикаментозним лікуванням.

Чому залежність може зберігатися після відмови від викликали її речовин?
К. Л. М .: Тому що, незважаючи на стриманість, стійкі емоційно забарвлені спогади зберігаються. Це пояснює, чому курець може відчувати бажання закурити через 15 років після того, як кинув. У більшості випадків, якщо він викурить одну сигарету, за нею піде багато інших. Так само справа йде з наркотиками або алкоголем. Ризик рецидиву може бути менше, коли мова йде про залежності, де немає психоактивних речовин, тому що поведінкова залежність, ймовірно, не так кардинально змінює діяльність мозку, який залишається більш пластичним.

Джерело: Psychologies

Добавить комментарий