12

Коли було відкрито перші ліки від раку?

Вперше офіційно-зареєстрований протипухлинний препарат з’явився в 1946 році. Протираковий засіб Ембіхін було створено на основі іприту — отруйного газу, що використовує в першій світовій війні. Ембіхін належить до групи цитостатиків — протипухлинних препаратів, що викликають некроз ракових клітин. При цьому процесі у ракової клітини пошкоджується ядро, оболонка, а також деякі інші клітинні компоненти, що веде до загибелі пухлинної клітини. Найпопулярнішими цитостатичними препаратами є Доксорубіцин, Гідроксімочевіни, Фторурацил, Циклофосфан.

Існує й інша група протипухлинних препаратів — цитотоксини. На відміну від цитостатиків, цитотоксичні препарати запускають процес апоптозу в пухлинній клітині. Апоптоз — це не що інше, як програма самознищення клітини. В живому організмі постійно відбувається процес оновлення. Одні клітини відмирають, на їх місці з’являються нові. Для того, щоб клітина самознищилася, в ній повинна спрацювати специфічна програма, яка запускається шляхом активізації деяких клітинних сенсорних систем. Цитостатики, проникаючи в пухлинну клітину, каталізують процес апоптозу, запускаючи ті необхідні системи, які ведуть до самознищення ракової клітини. Відмерлі клітини згодом розсмоктуються за допомогою спеціальних ферментних систем.

Чому хіміотерапія призначається і після хірургічної операції?

Хірургічне видалення пухлини, на жаль, не гарантує повного вилучення новоутворення. Часто деякі уражені тканини залишається непоміченими хірургами. І якщо їх не видалити, то це може викликати рецидив. Тому після хірургічного втручання призначається хіміотерапія. Тут потрібно відзначити, що хіміотерапія може знищити пухлину повністю, або частково. Але навіть, якщо після хіміотерапії розміри пухлини залишилися колишніми, проте, позитивний ефект від лікування буде, так як хіміотерапія дозволить на час (можливо дуже тривалий) призупинити розвиток ракового процесу.

Чи обов’язково лікування в умовах стаціонару?

Це в першу чергу залежить від призначеного лікування. Якщо є необхідність у застосуванні сильних препаратів, таких як Доксорубіцин або Циклофосфан, то їх вводять, як правило, внутрішньовенно в умовах стаціонару. Однак пацієнтам можуть призначатися таблетовані препарати, а також лікарські засоби в ідеї порошків, які він приймає вдома.

Для поліпшення ефективності проведеного лікування призначається і регіональна терапія, коли препарат безпосередньо вводиться в пухлину.

Які існують ризики при внутрішньовенному запровадження препаратів?

Безпека введення протипухлинних препаратів внутрішньовенно багато в чому залежить від професіоналізму медичної сестри. Тут дуже важливо не пошкодити посудину голкою. В іншому випадку ліки потрапляє в тканину, де провокує некротичний процес. Можуть з’явитися рани, які довго не будуть гоїтися.

Хіміотерапія діє однаково на всіх або по-різному?

В першу чергу ефективність хіміотерапії залежить від стадії розвитку ракової пухлини. Звичайно ж, у молодих людей лікування більш ефективно, ніж у літніх. Також відзначено, що різні хіміотерапевтичні препарати діють з різною ефективністю на представників різних рас, що пов’язано з генетичними особливостями того чи іншого етносу.

Чому від хіміотерапії виникають побічні ефекти?

Вся справа в тому, що протипухлинні лікарські засоби — це отрути, які негативно діють не тільки на пухлинні клітини, але і на здорові. В процесі лікування виникають токсичні реакції. Пацієнт відчуває слабкість, запаморочення, кишкові розлади, нудоту. Крім того, хіміотерапія може викликати проблеми з серцевою діяльністю, ураження мозку, печінки, а також алергічну реакцію. Як правило, чим ефективніше лікарський засіб від раку, тим більше виникає побічних ефектів.

Негативно хіміотерапія відбивається і на складі крові. Лікування призводить до зменшення червоних кров’яних тілець, гемоглобіну і тромбоцитів. Зниження рівня гемоглобіну призводить до анемії, а знижений рівень тромбоцитів негативно позначається на процесах загоєння ран.

Чому випадає волосся?

Хіміотерапія в першу чергу спрямована на пригнічення бистроделящіхся клітин, якими є волосяні фолікули. Однак інтенсивність випадання волосся відрізняється у різних пацієнтів. Хороша новина в тому, що після закінчення лікування волосся виростають знову.

Чи дозволяється прийом спиртних напоїв під час хіміотерапії?

Етиловий спирт, що входить до складу всіх алкогольних напоїв, здатний взаємодіяти з лікарськими препаратами, тим самим знижуючи їх ефективність. Однак трохи червоного вина може піти на користь. Тут потрібно чітко дотримуватись рекомендацій лікаря.

Джерело: Likar.info

Добавить комментарий