Практично всі державні закупівлі ліків Міністерство охорони здоров’я передало трьом міжнародним організаціям: ПРООН, ЮНІСЕФ і Сrown Agents. Але тільки остання компанія стала об’єктом критики.
Спочатку у експертів МОЗ виникли питання до ефективності препаратів, що закуповуються британським агентством. Потім компанію звинуватили в затягуванні поставок. А тепер народні депутати вимагають виключити Сrown Agents зі списку організацій, що мають право здійснювати закупівлі ліків для України.
15 липня 2016 року у сайті Верховної Ради був зареєстрований законопроект №4008а, який вносить правки в закон «Про державні закупівлі», зокрема щодо переліку спеціалізованих організацій, що здійснюють закупівлі. Автори документа — члени парламентського Комітету з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець (Блок Петра Порошенка) і Оксана Корчинська (Радикальна партія) — просять викреслити британське агентство Сrown Agents з переліку організацій, які мають право закуповувати ліки для України.
Причина відсторонення агентства від закупівельного процесу — невиконання плану закупівель і поставок онкологічних препаратів. Відзначимо, що Сrown Agents курирує закупівлі ліків за двома програмами — лікування онкологічних захворювань у дітей і у дорослих. Як стверджують народні депутати, британське агентство поставило тільки 43% ліків у напрямку дорослої онкології і 16% — дитячої. Реагенти для діагностики онкозахворювань, на закупівлю яких було виділено 9,5 млн грн, взагалі не були закуплені.
Згадали депутати і про скандал, який був пов’язаний з ефективністю препаратів, пропонованих британським агентством для закупівель. Як раніше писало Delo.UA, Crown Agents запропонувало Міністерству охорони здоров’я на затвердження список препаратів, однак після його вивчення у фахівців виникли питання до ефективності препаратів індійських Venus Remedies, що раніше не використовувалися в Україні. В результаті міністерство виключило ці препарати зі списку держзакупівель. Після цього інциденту перед укладенням договорів з постачальниками Crown Agents має погоджувати з Міністерством охорони здоров’я все списки препаратів.
Сrown Agents курирує закупівлі ліки за двома програмами — лікування онкологічних захворювань у дітей і дорослих
До списку неефективних препаратів, перерахованих в пояснювальній записці до законопроекту, додалися і ліки українського виробництва. «Замість якісного оригінального препарату Zivox (виробництво компанії Pfizer) запропонований» Лінезолід «(виробництво компанії» Юрія-Фарм «), який має короткий термін придатності і за яким відсутні дані по біоеквівалентності», — йдеться в документі. Виникли у депутатів претензії і до дозувань препаратів: «Фосміцін» у флаконах по напрямку дитячої онкології Crown Agents поставило в іншому дозуванні і в іншій формі випуску «. Два останніх зауваження раніше не давалися, в тому числі і Міністерством охорони здоров’я, який перед кожним контрактом на закупівлю перевіряв список запропонованих препаратів.
Не сподобався народним обранцям і той факт, що на торги виходили українські посередники іноземних виробників. Як зазначено в пояснювальній записці, через українських посередників закупили близько 70% ліків. Єдиним іноземним виробником, який брав участь в торгах безпосередньо, виявилася компанія Accord (Великобританія).
Відповідь Crown Agents
У свою чергу британське агентство закупівель Сrown Agents повідомило Delo.UA, що зі свого боку виконує всі умови закупівель і поставок ліків відповідно до прийнятих Мінздравом процедурами та графіками поставок.
«Станом на 21 липня 2016 року агентство завезло в Україну препарати на суму $ 15,758 млн, що становить 54% найменувань медпрепаратів від заявленого обсягу всіх позицій і загального бюджету, — заявляють в компанії. — По дорослої онкології в Україні завезли 72% ліків. зокрема, поставлено 38 найменувань препаратів з 82. за програмою дитячої онкології поставлено 34% ліків — це 29 найменувань з 84. до кінця липня заплановані поставки на суму $ 4,79 млн за програмами дитячої та дорослої онкології. Таким чином, до кінця липня 2016 року планують здійснити поставки понад 65% найменувань медичних препаратів «.
При цьому в Crown Agents підкреслюють, що інформують МОЗ про плани поставок щотижня
Що стосується звинувачень, що стосуються роботи з українськими посередниками, британське агентство закупівель відповіло так: «У відкритих тендерах брали участь як міжнародні, так і українські компанії. До всіх учасників тендерних процесів і закупівель існують абсолютно рівні умови, незалежно від назви компанії, форми власності, обсягів виробництва, країни-виробника. Процес закупівлі препаратів здійснюється відповідно до затвердженої та надається МОЗ України номенклатури «.
Як стало, як було
У 2015 році на програму з лікування онкологічних захворювань у населення з держбюджету було виділено $ 31,9 млн. Всі кошти були перераховані британському агентству закупівель. На дитячу онкологію було направлено $ 15 млн. На закупівлю препаратів і медвиробів по дорослій програмі Crown Agents отримало $ 16,9 млн.
Після проведення тендерів та підписання договорів Crown Agents вдалося заощадити, якщо порівнювати ціни закупівель з 2014 роком. За даними громадської організації «Центр протидії корупції», на закупівлю онкопрепаратів по тендерам 2015 року агентство витратило на 413,6 млн грн менше. Значну частину коштів вдалося заощадити на закупівлях дитячих онкопрепаратів — 51,6 млн грн.
Відзначимо, що під час закупівлі 2014 року, яку проводив МОЗ, на програму по боротьбі з онкологією було виділено 691,7 млн грн. На лікування раку у дорослих МОЗ мав закупити препаратів на 277 млн грн. На закупівлю онкопрепаратів для лікування дітей було виділено 414,67 млн грн.
Значну частину коштів вдалося заощадити на закупівлях дитячих онкопрепаратів — 51,6 млн грн
Що стосується переможців тендерів 2014 року, то 44% припадає на компанії ТОВ «Фармадіс», ТОВ «Укрпостач» і ТОВ «Скай Фарма». За даними «Центру протидії корупції», всі три компанії входять в групу Петра Багрія. 42% всіх закупівель здійснила ТОВ «Людмила Фарма». Ще 7% закупівель «дісталося» ТОВ «АПОФАРМ». ТОВ «Лінк Медитал» — 3% від всіх закупівель. У списку переможців в позаминулому році фігурує і український виробник — «Біофарма», які виграли тендер на поставку препаратів онкогематологічних ліків. Відзначимо, що ТОВ «Людмила Фарма» займалася поставками переважно у напрямку дитячої онкології, а ТОВ «Фармадіс», ТОВ «Укрпостач» і ТОВ «Скай Фарма» курирували поставки за програмою дорослої онкології.
За матеріалами: «Дело»