Що таке холестерин?
Холестерин — це жироподібна речовина, яка зустрічається у всіх клітинах вашого тіла. Якщо холестерину в організмі стає занадто багато, то він може вступити в зв’язок з іншими речовинами у крові та утворювати так звані «бляшки». Саме вони закупорюють кровоносні судини людини, і в подальшому, можуть спричинити складні ішемічні захворювання, атеросклероз, серцево-судинні хвороби.
Для чого організмові холестерин?
Наше тіло потребує холестерину, щоб продукувати гормони та вітамін D , відтак, воно здатне забезпечити необхідну кількість холестерину для всіх його потреб. Однак, є певний тип холестерину, який ми отримуємо з їжі, зокрема тваринного походження, це — яєчні жовтки, м’ясо та сир.
Що таке ЛПНЩ і ЛПВЩ?
Є два основних типи холестерину:
- ЛПВЩ означає ліпопротеїни високої щільності. Його ще називають «хорошим» холестерином, оскільки він переносить холестерин з інших частин вашого тіла назад у вашу печінку. А печінка потім видаляє холестерин з організму.
- ЛПНЩ означає ліпопротеїни низької щільності або так званий «поганий» холестерин, який власне і завдає шкоди судинам.
Причини високого холестерину у крові
Найбільш поширеною причиною високого рівня холестерину є нездоровий спосіб життя, зокрема:
Шкідливі харчові звички, такі як вживання шкідливих жирів, які можуть міститись в деяких м’ясних продуктах, молочних продуктах, шоколаді, випічці, смажена їжа та їжа, яка містить транс-жири. Надмірне вживання цих продуктів спричиняє підвищення рівню «поганого» холестерину у крові.
Низька фізична активність, а також сидяча робота можуть викликати накопичення поганого холестерину в організмі та зниження вашого ЛПВЩ холестерину.
Куріння знижує рівень холестерину ЛПВП, особливо у жінок, а також підвищує холестерин ЛПНП.
Генетика, науково доведено, що схильність до високого рівня холестерину може передаватись спадково. Наприклад, сімейна гіперхолестеринемія — успадкована форма високого холестерину.
Що може підвищити ризик високого рівня холестерину?
- Вік. Рівень холестерину, як правило, зростає у людини з віком.
- Спадковість. Високий рівень холестерину в крові може передаватись спадково.
- Вага. Надмірна вага або ожиріння підвищують рівень холестерину.
Які проблеми зі здоров’ям можуть викликати високий рівень холестерину?
Якщо у ваших артеріях є відкладення бляшок, ділянка бляшки може розриватися (розбити відкритим). Це може спричинити утворення згустків крові. Якщо згусток стає досить великим, він може заблокувати кровообіг у коронарній артерії.
Якщо потік збагаченої киснем крові до серцевого м’яза зменшується або блокується, це може спричинити стенокардію (біль у грудях) або серцевий напад, хворобу сонних артерій, інсульт та захворювання периферичних артерій.
5 порад, як знизити високий рівень холестерину в крові:
- Проконсультуйтесь з лікарем. Зверніться до медичного працівника та скоординуйте ваші дії щодо зниження рівня холестерину у крові. Не забудьте уточнити у нього щодо будь-яких додаткових медичних препаратів, які ви розглядаєте, включаючи дієтичні добавки. Це допоможе забезпечити безпечну та скоординовану допомогу.
- Змініть харчування. Насичені жири підвищують рівень холестерину ЛПНГ (часто називають «поганим холестерином», головним джерелом накопичення холестериную, який блокує рух крові в артеріях) високий рівень такого холестерину у крові підвищує відповідно рівень поганого холестерину.
Харчування, яке включає наявність продуктів з надмірно насиченим жиром і транс-жиром є основною причиною високого рівня холестерину в крові.
- Контролюйте масу тіла. Зниження маси тіла може допомогти знизити рівень ЛПНП та тригліцеридів (тип жиру, що зустрічається в крові та їжі), тоді як підвищення вашої ЛПВЩ (який часто називається «хорошим холестерином») допомагає утримати рівень холестерину в артеріях.
- Фізична активність Регулярні фізичні навантаження (такі як швидка ходьба 30 хвилин на день) можуть підвищувати рівень «хорошого» холестерину та знизити тригліцериди, і це може допомогти також схуднути і таким чином знизити рівень ЛПНП.
- Збагатіть харчування продуктами, що впливають на зниження холестерину у крові.