Depositphotos_98393728_m-2015

Увечері в п’ятницю, 30 березня, починається головне іудейське свято — Песах. Свято починається на чотирнадцятий день весняного місяця нісан і святкується протягом 7 днів в Ізраїлі і 8 — поза Ізраїлем. У цьому році — з вечора 30 березня і до вечора 6 квітня (в діаспорі до 7 квітня).

Песах (Єврейська Пасха) — свято, яке відзначається єврейським народом на честь Виходу євреїв з єгипетського рабства. Вважається одним з найважливіших свят іудаїзму. Назва «Песах» утворено від івритського слова «пасах», що означає «обійшов стороною», «оминув»: під час десятої кари Єгипетської Всевишній, караючи єгиптян, ніби «оминув» єврейські будинки. Свято Песах починається ввечері 15-го числа єврейського місяця Нісан і триває в землі Ізраїлю — 7 днів, в діаспорі — 8 днів. В Песах євреї їдять мацу — опрісноки, прісний хліб, Тора суворо заборонила протягом всіх днів Песаха вживати «хамец» (квасне) — продукти з тіста або на основі зернових, отримані в результаті закваски або бродіння. Центральною подією свята Песах є перший вечір, коли влаштовують особливу святкову трапезу — Великодній Седер — і розповідають історію свята, читаючи Великодню Агаду.

Традиції

Для Седера необхідно підготувати: вино для всіх чотирьох келихів, мацу, пасхальне блюдо і все те, що повинно бути на ньому розкладено (зроа, яйце, марор, харосет, карпас і хазерет), солону воду, свічки, готові до запалювання, келих для кожного, хто бере участь в Седері, включаючи маленьких дітей, і великий келих для пророка Еліягу.

Вино. Заповідь зобов’язує випити чотири келихи найкращого вина. Однак воно не повинно бути настільки міцним, щоб приспати питущого перш, ніж закінчиться Седер. Слід віддати перевагу червононому, а не  білому вину, — якщо тільки біле вино не є явно і набагато кращим.

Маца. Необхідно запастися мацою найвищої якості. Ті, хто виконують цю заповідь особливо ревно, їдять в ніч Седера три маци, спечені в післяполуденні години напередодні Песаха.

Блюдо. Повинно бути досить великим, щоб на ньому размістились всі шість встановлених законом і звичаєм предметів. Ці предмети повинні бути розміщені в установленому порядку і не торкатися один до одного.

Зроа. Береться шматок м’яса з кісткою всередині і смажиться на вогні ще до заходу сонця. Дуже важливо, щоб це було зроблено до настання свята. Справа в тому, що в пасхальну ніч заборонено їсти смажене м’ясо, схоже на м’ясо пасхальної жертви. З цієї заборони слід інший: в цю святкову ніч заборонено смажити м’ясо (яке заборонено їсти), якщо воно з самого початку не призначене для ранкової трапези.

Цей шматок м’яса з кісткою, зроа, розміщується в правій частині страви.

Яйце. Варене, печене або печене вже після варіння. Воно розміщується в лівій частині страви, навпроти зроа. Обидва вони — і зроа, і яйце —  покликані нагадувати про жертви: зроа —  про великодню жертву, яйце —  про Аліреза Хагігі. Оскільки ці жертви були безпосередньо пов’язані з заповідями пасхальної ночі, зроа і яйце розміщуються на чолі страви —  як ми вже говорили, відповідно, праворуч і ліворуч.

Марор. Для марору беруться листя або стебла (але не коріння) Хаси (салат-латук), цикорію чи іншого гіркого овоча, при вживанні якого в їжу вимовляється благословення «Той, Хто створив плоди землі». Існує звичай використовувати листя для виконання заповіді про марор, а стебла — для виконання заповіді про корехе.

Харосет. Він готується з протертих яблук з добавками  товченого мигдалю, волоських горіхів, кориці та імбиру, змішаних з вином. Зовні він нагадує глину, змішану з соломою і водою. Харосет готується напередодні Песаха, проте той, хто забув або не встиг приготувати його вчасно, може зробити це і після заходу сонця. Прийнято готувати його густим і в’язким і розбавляти вином з тим, щоб він став майже рідким уже вночі, перед початком Седера, щоб в нього можна було вмочати марор.

Карпас. Це один з овочів з такою назвою (в сучасному значенні — селера), картопля, свіжа редька або інший їстівний негіркий овоч. Карпас розміщується в лівій частині страви, позаду яйця і навпроти харосет. Оскільки карпас немов «обслуговує» марор, так само як і харосет, він розташовується в одному ряду з Хароса-те — зліва від нього.

Хазерет. Це листя салату-латуку або будь-якого іншого овоча, який може бути марор, незалежно від того, використаний він в цій якості за даними столом.

Вечірня молитва в синагозі

Вечірня молитва — (Арвіт або Маарів) — в Песах нічим не відрізняється від вечірньої молитви, яку читають в інші свята. Всі численні заповіді, пов’язані з цим днем, виконуються вдома, за великоднім столом. У молитві вони не відображені. Проте, особливості цього дня накладають свій відбиток і на те, що відбувається в синагозі.

Відмінність пасхального вечора в синагозі пов’язаний з Кідушем. Протягом всього року після суботньої або святкової вечірньої молитви в синагозі проводиться Кідуш над келихом вина. Однак в перший пасхальний вечір (а поза межами Ерец Ісраель — і в другій вечір) Кідуш в синагозі не проводиться, оскільки цей келих Кідуш випивається під час чотирьох келихів, запропонованих заповіддю, і він повинен бути випитий вдома — разом з іншими.

passover_toldot (1)

Ніч, що освячує свято

Всевишній хотів порадувати Ізраїль, вселити в нього світлу надію на всі майбутні часи і розповісти йому про його прийдешню велич. Тому Він сказав: «Пісня буде у вас, як ніч освячення свята» (Йешаягу, 30,29). Це означає, що пісня стане тим же, чим є зараз великодня ніч.

Мова йде не тільки про ту ніч, в яку Ізраїль вийшов з Єгипту, не тільки про ті годині, коли він перетнув море і заспівав пісню, — адже тоді свято ще не було освячене. Більш того, заповіді свята, дані євреям в Єгипті, ще не стали їх вічним надбанням, — це сталося пізніше, під час мандрування по пустелі. Ніч освячення свята належить всім поколінням єврейського народу, вона супроводжує його з року в рік, входить в кожен будинок, де євреї розповідають про чудеса, сотворені Всевишнім, прославляють Того, хто вивів їх з Єгипту, — в один і той же час однієї і тієї ж ночі. Всі людські серця підносять хвалу Всевишньому. Його прославляють жителі землі і Небес, стіни будинків і присутні в будинках предмети, Небеса і підземне царство, море і його хвилі, — весь світ наповнений піснею в ніч освячення свята.

Пісня цієї ночі, яку співає увесь Всесвіт, не завжди чути людському вуху. Трапляється, що вухо просто не слухає цю пісню, трапляється, що воно чує її, але не впізнає. Завіса забуття відокремлює її від нас. Земні прагнення збивають нас з пантелику. Однак людина, серце якої чисте і спокійне, чує і дізнається цю пісню, що рветься з нього самого і всього, що його оточує: «Аллелуя. Дякуйте, слуги Господа, прославляйте Ім’я Господа»! В цей час серце саме виголошує: «Хай буде благословенне ім’я Господа віднині і навіки!»

Білий одяг, що одягають на Седер

Заповідь зобов’язує одягати в пасхальну ніч найдорожчий і розкішний, найбільш барвистий одяг, існує звичай, згідно з яким той, хто очолює святковий стіл, одягає просту і гладку білу одежу.

Деякі авторитети пояснюють цей звичай тим, що білий колір — це колір савана, в який загортають мертвих, і, надягаючи її в пасхальну ніч, ми тим самим нагадуємо про траурний звичай і уникаємо гріха зайвої гордості. З тієї ж причини ми їмо в цю ніч круті яйця — їжу людей, що знаходяться в жалобі. Ці ознаки жалоби покликані нагадати нам про руйнування Храму, що сталося 9-го Ава, що випадає завжди на той же день тижня, що і перший день Песаха.

Однак інші авторитети відкидають це пояснення. На їхню думку, простий білий одяг має протилежне значення: він значно гарніший будь-який інший одяг, бо саме такий одяг  одягав первосвященик в Храмі, заходячи в Святая святих. Тому і надягають їх в пасхальну ніч ті, хто мають намір проводити Седер, — адже тим самим вони виконують священну службу, точно так само, як первосвященик свого часу.

Запалювання свічок

Перед Кідуш господиня будинку запалює свічки і вимовляє два благословення: на запалювання святкових свічок і Шегехеяну.

Якщо перший святковий день Песаха випадає на буденій день тижня, свічки запалюються відразу після молитви, а благословення вимовляються до запалювання свічок. Якщо цей день випадає на суботу, свічки запалюються ще до її настання, а благословення вимовляються після запалювання свічок.

Промовляючи благословення Шегехеяну на запалювання святкових свічок, господиня будинку повинна подумки поширити його на інші заповіді, які стосуються пасхальної ночі. Точно так же, господар будинку поширює це благословення на інші заповіді, вимовляючи його після Кідуш.

Добавить комментарий