Молочниця — найпоширеніший різновид грибкової інфекції, що вражає статеві органи: слизову піхви, вульву і шийку матки. Молочниця викликає у жінок фізичний і психологічний дискомфорт через специфічних симптомів: рясних сирнистих виділень білого кольору, сверблячки і печіння в області геніталій. Згідно зі статистикою, близько 70% статевозрілих жінок хоча б раз у житті стикалися з даною патологією, а у 15-20% пацієнток кандидоз піхви набуває хронічної форми.
Лікування молочниці у жінок ускладнюється тим, що хвороба має тенденцію до рецидивів: при найменшому зниженні імунітету симптоми молочниці з’являються знову.
Вносять свою лепту і спроби вилікувати молочницю в домашніх умовах: жінки використовують сумнівні народні засоби і самостійно призначають собі протигрибкові препарати, чого робити категорично не рекомендується.
Мало хто знає, що лікувати кандидоз повинна не тільки жінка, але і її статевий партнер (навіть при відсутності у нього явних ознак молочниці!) В іншому випадку під час статевого акту можливе повторне зараження.
ПРИЧИНИ МОЛОЧНИЦІ У ЖІНОК
- Дріжджоподібні гриби роду Candida, в честь яких вагінальний кандидоз отримав свою назву, входять до складу нормальної мікрофлори піхви, рота і товстої кишки, однак їх активне розмноження запускає патологічний процес і викликає появу сирнистий виділень з піхви. Основними причинами молочниці у жінок є:
- Зниження імунітету. У нормі імунна система не дає умовно патогенних мікроорганізмів безконтрольно розмножуватися, однак бактеріальні та вірусні інфекції, хронічні захворювання і авітамінози створюють сприятливе середовище для розвитку молочниці. Наприклад, у людей з низьким імунним статусом (при ВІЛ, після хіміотерапії) кандидоз може вразити навіть внутрішні органи — легені або стравохід.
- Прийом антибіотиків. Антибіотики знищують не тільки хвороботворні бактерії, але і корисну мікрофлору, яка в звичайний час стримує розмноження грибів роду Candida. Саме тому для профілактики кандидозу піхви доктора часто рекомендують пацієнткам разом з антибіотиками приймати пробіотики, обмежувати вживання цукру і дріжджових продуктів.
- Цукровий діабет, гіпотиреоз та інші ендокринні захворювання. Чим вище рівень глюкози в крові, тим більше глікогену в епітелії піхви. А оскільки дріжджові гриби особливо активно розмножуються в солодкій середовищі, жінки-діабетики завжди знаходяться в групі підвищеного ризику розвитку хронічної молочниці.
- Гіпотиреоз та інші захворювання щитовидної залози також можуть виявитися причиною кандидозу піхви, тому тривалий перебіг молочниці і відсутність позитивної динаміки лікування — привід обстежитися у ендокринолога.
- Вагітність, прийом протизаплідних таблеток і інші зміни гормонального фону. Будь-які гормональні перебудови в організмі жінки можуть знизити імунітет, порушити нормальну кислотність піхви і створити сприятливий грунт для розмноження грибів Candida. Слід проявити особливу обережність і проконсультуватися у гінеколога, адже у вагітних жінок молочниця потенційно здатна викликати ряд ускладнень, в числі яких — інфікування дитини під час пологів.
- Неправильна інтимна гігієна. Занадто часті підмивання, використання антибактеріального мила, інтимних дезодорантів, носіння синтетичної білизни, нерегулярна заміна гігієнічних прокладок і любов до вузьких джинсів — пряма дорога до рецидивів молочниці. Слід пам’ятати, що піхву не повинно бути стерильним, а що містяться на його слизової мікроорганізми допомагають стримувати розмноження хвороботворних грибів і бактерій.
Молочниця у ЖІНОК: СИМПТОМИ
Ознаки молочниці у жінок абсолютно неможливо ігнорувати: свербіж, печіння, біль при сечовипусканні і рясні виділення з піхви викликають сильний дискомфорт і штовхають жінок на необдумане лікування молочниці народними засобами. Пам’ятайте, що прибираючи один симптом вагінального кандидозу, ви можете посилити інший. Наприклад, часте підмивання з використанням жорсткого мила підсилює свербіж у піхві, тому лікувати молочницю жінці слід під наглядом лікаря.
Виділення при молочниці у жінок. Виділення з піхви — найбільш характерний симптом молочниці у жінок. Ви можете помітити на нижній білизні грудочки білого кольору. За консистенцією вони найбільше схожі на сир, легко знімаються зі слизової піхви, можуть мати кислуватий. При тривалому перебігу молочниці такі виділення покривають слизову щільною плівкою, а спроби їх усунути можуть привести до мікротравм. Примітно, що при хронічній молочниці виділення можуть припинитися, і жінку турбуватимуть менш специфічні симптоми вагінального кандидозу.
Свербіння і паління в піхві при молочниці. Причиною свербежу при молочниці є ураження епітелію слизової піхви продуктами життєдіяльності грибів Candida. Дріжджові гриби дратують чутливі нервові закінчення і провокують запальний процес. Іноді сверблячка можна терпіти, але часом його висока інтенсивність заважає жінці повноцінно відпочивати, ходити і працювати. Найчастіше піхву свербить у вечірній час, а печіння з’являється після статевого акту, під час ходьби і при сечовипусканні.
Виділення з запахом при вагінальному кандидозі. Важливо пам’ятати, що при кандидозі піхви виділення зазвичай не пахнуть, або мають ледь вловимий «кефірний» запах. Якщо ви помітили, що у вас з’явилися виділення з неприємним запахом, необхідно негайно звернутися до лікаря: такий симптом характерний для БВ, трихомоніазу та інших статевих інфекцій.
ДІАГНОСТИКА кандидозу: ЯК ВИЗНАЧИТИ молочницю У ЖІНОК
Навіть якщо ви помітили у себе всі ознаки молочниці, необхідно звернутися до лікаря, який проведе візуальний огляд і візьме мазок зі слизової статевих органів. Часто молочниця розвивається на тлі інших інфекцій, що передаються статевим шляхом, тому крім протигрибкових засобів жінці може знадобитися антибіотикотерапія.
Мазок на флору. Мазок у жінок беруть зі слизової піхви, сечівника, слизової прямої кишки і каналу шийки матки. Матеріал збирають на предметне скло за допомогою стерильного тампона. Подальша мікроскопія підтвердить або спростує діагноз за наявністю клітин гриба Candida. Такий метод діагностики молочниці є найбільш швидким і дозволяє оцінити ступінь вираженості патологічного процесу.
Бак-посів. Крім мікроскопії мазка доктор проведе бактеріальний посів на флору (зішкріб зі склепіння піхви). Ця процедура необхідна для визначення підвиду збудника хвороби і його чутливість до ліків, які лікар призначить для лікування молочниці.
Аналіз сечі і крові на цукор нерідко призначають при хронічних формах кандидозу піхви: як ви вже знаєте, молочниця у жінок може виявитися одним із симптомів цукрового діабету.
Лікування молочниці У ЖІНОК
Головною умовою ефективного лікування молочниці у жінок є припинення патогенної активності грибів роду Кандида. З цим завданням відмінно справляються протигрибкові препарати для внутрішнього і зовнішнього застосування (антімікотікі).
Сьогодні на ринку представлено безліч пігулок, свічок і мазей від молочниці, але займатися самолікуванням не можна: відповідні кошти і тривалість курсу лікування повинен призначити лікар.
Таблетки від молочниці. Таблетки з флуканазолом — найпопулярніший засіб для медикаментозного лікування молочниці у жінок. Цей синтетичний протигрибковий препарат особливо ефективний при появі перших симптомів молочниці. Ще одна діюча речовина, яку використовують в таблетках від вагінального кандидозу — интраконазол. Такі препарати часто призначають, якщо зовнішнє лікування молочниці не приводить до успіху, або захворювання протікає з частими рецидивами. Під час вагітності та годування таблетки від молочниці не призначають.
Свічки і креми від молочниці. Свічки (супозиторії), креми та мазі підходить для лікування молочниці під час вагітності та в період лактації. Вагінальні свічки зазвичай вводять перед сном, а кремами і мазями обробляють внутрішню поверхню піхви і статеві губи. Навіть якщо симптоми молочниці пройшли після однократного використання ліки, важливо дотримуватися курс лікування, призначений лікарем.
Народні засоби для лікування молочниці у жінок. Народні рецепти ні в якому разі не можна використовувати як єдиний засіб від молочниці. Їх вам може призначити лікар для зниження запалення слизової і якнайшвидшого відновлення мікрофлори піхви. Зазвичай в таких випадках рекомендують частіше їсти цибулю і часник, багаті біологічно активними фітонцидами, пити лікарський трав’яний настій з ялівцю, деревію, шавлії, евкаліпта, ромашки та календули, підмиватися відварами з кореня лопуха, квіток календули, звіробою або дубової кори.
ПРОФІЛАКТИКА молочниці У ЖІНОК
Для профілактики вагінального кандидозу необхідно дотримуватися правил особистої гігієни, дотримуватися раціонального харчування, приймати лікарські препарати тільки за призначенням лікаря (деякі препарати викликають дисбактеріоз, що може стати причиною виникнення молочниці).
Щоб не спровокувати рецидив молочниці, необхідно зменшити кількість солодкого і борошняний їжі, відмовитися від використання ароматизованої або кольоровий туалетного паперу, міняти щоденні і звичайні прокладки не рідше, ніж через 3-4 години, використовувати мило для інтимної гігієни з нейтральним рівнем pH, не носити тісний одяг і синтетичне нижню білизну (особливо влітку, коли щільні вузькі джинси створюють всередині себе справжній парниковий ефект).