45365647_257915948258469_7085319707540062208_n

Незважаючи на нові відкриття медицини в області лікування раку молочної залози, найуспішнішим та найефективнішим методом боротьби з хворобою залишається профілактика захворювання. Тому Благодійний фонд «Квітна» не лише закликає українок щороку відвідувати мамолога, а й регулярно проводить розіграші безкоштовних обстежень молочних залоз.

Переможницею осіннього розіграшу «Потурбуйся про подругу – виграй приз» стала Наталія Торопова, яка виграла безкоштовне обстеження в одному з мамологічних центрів Києва.

Наталія розповіла БФ «Квітна» про свої хвилювання та враження від скринінгу, а також поділилася досвідом та знаннями щодо профілактичного обстеження.

Що Ви знаєте про обстеження молочних залоз?

Я знаю, що найбільш поширеними є два методи обстеження грудей: УЗД та мамографія. Саме ці обстеження дозволяють зрозуміти лікарям, який стан здоров’я жінки. Та, чим саме ці методи відрізняються, я знаю небагато. Мені відомо, що УЗД показує, як виглядає молочна залоза і його рекомендують робити жінкам до сорока років, а мамографія робить знімки молочних залоз і є більш інформативною для жінок після сорока. З віком ризик розвитку хвороби збільшується, тому перевірятися потрібно частіше. Для прикладу, жінкам до п’ятдесяти років мамографію необхідно родити один раз в два роки, а після п’ятдесяти бажано робити один раз на рік.

Раніше Ви вже робили обстеження молочних залоз?

Звичайно. Минулого разу я робила УЗД і це було два роки тому.

Чому Ви вирішили знову пройти обстеження молочних залоз?

Це не було спонтанним рішенням, я планувала обстеження. А обговорення проблеми раку молочної залози, яке часто піднімається у ЗМІ та в соціальних мережах, мене підштовхнули зробити це зараз. Також я знаю, що найкращим способом боротьби з хворобою є систематичне обстеження, тим паче коли пройти огляд так нескладно.

Ви згадували, що у ЗМІ часто чуєте про рак молочної залози, а що особисто Ви знаєте про це захворювання?

На щастя, ніхто з моїх близьких та друзів не хворів на цю хворобу. Але про рак молочної залози я знаю від знайомої. Близько семи років тому її мама, на жаль, померла від цього захворювання.

Часто жінки самі виявляють ущільнення в своїх грудях, коли роблять самообстеження молочних залоз. Вам відомо про такий метод діагностики?

Знаю, що він необхідний. Після консультації з мамологом, я робитиму самообстеження правильно і якісно. На останньому прийомі лікар розставив правильні акценти, пояснив, на що потрібно звертати увагу, що не є відхиленням від норми, коли і як потрібно робити самообстеження молочних залоз. Це нова та корисна інформація.

Після того як Ви пройшли огляд, чи плануєте й надалі регулярно відвідувати мамолога?

Обстежуватися потрібно регулярно. Це однозначно. Та я вважаю, що не варто обмежуватися лише діагностичним висновком рентгенолога або УЗД-спеціаліста. Після скринінгу важливо отримати ще й консультацію досвідченого мамолога. Це необхідно робити з кількох причин: по-перше, лікар заспокоїть на майбутнє, тому що немає ідеального організму; по-друге, лікар кваліфіковано пояснить стан вашого здоров`я у вигляді поради-лекції.

Заспокоєнням від лікаря є розповідь про рівень вивчення лікарями світу змін в організмі жінки та вплив цих знань на сучасне тлумачення результатів діагностики.

Коли УЗД-спеціаліст помічає якісь відхилення і вказує на них, у голові пацієнта одразу виникають думки: «Це – рак». Та зазвичай відхилення вказують на вікові зміни у жіночому організмі, а не на хворобу. За останні роки лікарі настільки детально вивчили молочні залози, що вони вже досить зважено відносять певні «патології» до розряду норми, а деякі терміни перейменували на «вікові зміни». Тому варто послухати роз’яснення мамолога, щоб зрозуміти природу цих відхилень, зрозуміти свій організм, усвідомити, чого не варто боятися, а яких страшних термінів вже не існує взагалі.

Та чим старша жінка, тим частіше потрібно проходити обстеження й консультуватися з лікарем, оскільки це дає змогу відслідковувати динаміку змін у молочній залозі. Хвороба ж не виникає зненацька, за один день. Її появі передують певні симптоми, які можна помітити лише завдяки обстеженням. Якщо вчасно розпочати лікування, то життя жінки буде дійсно врятовано. Це надихає обстежуватися у цілях профілактики, а не лише тоді, коли вже занадто пізно.

На практиці, на жаль, не багато українських жінок роблять обстеження молочних залоз в цілях профілактики. На Вашу думку, чому більшість українок не відвідують мамолога регулярно?

По-перше, жінки бояться. Навіть коли вони самостійно знаходять у себе якесь ущільнення або, можливо, больові відчуття, то жінки не завжди йдуть до лікаря одразу – бояться почути страшний діагноз.

По-друге, немає часу. Сучасне життя, діти й робота віднімають у жінок майже весь час. Тому вони не хочуть цим перейматися і думати про це. Взагалі, наші лікарі ще дивуються, коли жінка з власної ініціативи приходить на профілактичне обстеження. Частіше українки приходять до мамолога вже в «занедбаних» випадках.

Наступна причина, яка впливає на рішення багатьох жінок, – це ціна обстеження. Думаю, це стримуючий фактор. Якби обстеження були дешевшими, це б істотно вплинуло на кількість обстежених та хворих. Жінки б не так боляче відривали від себе зароблені гривні, цільове використання яких, впевнена, стосується родини та заплановане заздалегідь.

На Вашу думку, що може вплинути на рішення українок регулярно обстежуватися у мамолога?

Про хворобу та її наслідки ми чуємо скрізь, а інформації про профілактику хвороби, про методи обстеження, про те, що варто обов’язково поспілкуватися з лікарем після УЗД чи мамографії, недостатньо. Також жінки не знають ціну питання та думають, що записатися на прийом важко, а консультації доведеться чекати тижнями або місяцями. Хоча в дійсності все інакше. Наприклад, коли я останній раз записувалася на прийом, то сьогодні я подзвонила до медичного центру, а вже завтра пройшла обстеження і одразу отримала консультацію мамолога. В результаті, я витратила максимум годину на швидке обстеження й приємне спілкування.

Нам відомо, що після УЗД молочних залоз Вам порадили пройти ще мамографію. Скажіть, що Ви відчували тоді? Як швидко пішли на наступне обстеження?

Коли від УЗД-спеціаліста я почула словосполучення «додаткове обстеження», в моїй голові одразу виникло багато запитань і поганих думок. Я вирішила відкинути хвилювання і того ж дня записалася на мамографію та консультацію лікаря. Бажано, щоб і обстеження, і висновок лікаря-рентгенолога, лікаря УЗД і консультація мамолога були проведені в одному медичному закладі, щоб не було «бігу по колу». Також дуже важливо, щоб лікарі на основі результатів обстеження давали своїм пацієнтам чіткі, впевнені та повні відповіді, тому що невизначені фрази та нерозуміння ситуації дуже лякають.

Добре, коли жінка здорова і все у неї добре. Та якщо на діагностиці виявиться, що не все гаразд, раджу пройти обстеження в інший клініці. Кваліфіковані лікарі нормально реагують, коли пацієнт  діагноз перевіряє й самі можуть порадити так зробити. Тим більше, що ціни на діагностику не дуже різняться, принаймні в Києві.

Тому, перш ніж впадати у відчай або розпочинати будь-яке лікування, правильно буде переконатися у достовірності діагнозу. В кінцевому результаті це заощадить гроші, час, нерви та збереже здоров’я.

Також я раджу жінкам звертатися до серйозних медичних центрів, де для діагностики використовують точне обладнання, а спеціалісти та лікарі спеціалізуються на лікуванні молочних залоз та мають великий досвід у цій області. Професійність та якість обслуговування пацієнтів відчувається з порога медичного закладу: ставленням до вас, словами, якими до вас звертаються, наявністю сучасного обладнання, досвідом персоналу.

Що Ви відчуваєте зараз, коли обстеження позаду?

Я знаю, що здорова й можу жити повним життям, займатися улюбленими справами. Це обстеження стало для мене гарним досвідом. Я дізналася не лише, що здорова, а й багато нового про свій організм і зміни, які мають відбуватися в ньому. Також отримала багато важливих порад, які корисні саме для мене.

Що б Ви порадили жінкам, які вагаються, чи йти до мамолога й відкладають обстеження молочних залоз на потім?

Кожній жінці варто подумати про своє життя, вподобання, подумати про людей, заради яких вона живе. Обстежуватися варто заради себе й задля них. Також таке ставлення до життя потрібно виховувати й у своїх дітях, перш за все, на своєму прикладі: як відповідально ставитися до себе, як берегти від стресів своїх близьких. Не варто жити за принципом: буде як буде. Багато людей з вами пов’язані або залежать від вас: діти, чоловік, батьки, друзі. Пам’ятайте, що ваше життя для них дуже важливе. А ще: якщо ваша мама, сестра потребує вашої турботи, нагадуванні про такі профілактичні дії, чому б не зробити це разом? Саме на це спрямована рекламна компанія, яка весь жовтень та час від часу впроваджується в громадському транспорті, де до жінок звертаються публічні люди. Хочу мотивувати своїх подружок, колег по роботі не відкладати важливі речі на потім.

Мама завжди вчила мене робити правильні кроки в збереженні здоров’я. Я виросла в медицині. У мами на роботі й на прикладах інших людей я бачила, що первинна стадія будь-якої хвороби лікується легше й швидше. Все, якщо вчасно, можна виправити. Не варто боятися, варто шукати правильних лікарів. Бережіть себе та своїх близьких.

Добавить комментарий