ФАЛЬШИВІ ЛІКИ. ЯК РОЗПІЗНАТИ?

За даними ВОЗ, фальшиві ліки щорічно вбивають більше 700 тисяч чоловік. Організація регулярно проводить масштабні перевірки, публікує їх результати на своєму сайті, після чого країни-учасниці (в число яких входить і Україна) випускають внутрішні розпорядження про заборону тих чи інших препаратів.

Більше 50% ліків, які продаються в інтернеті — фальшивка.

Найбільше фальсифікату (до 50%) продається в інтернеті: в онлайн-аптеках, на форумах або у приватних осіб. Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США дає американцям кілька слушних порад, які стануть в нагоді і нам:

  • Не купуйте ліки на сайтах, де не вказано номер телефону і фізичну адресу аптеки.
  • Не купуйте ліки без призначення лікаря.
  • Не купуйте ліки в аптеках, де ціни набагато нижче, ніж у конкурентів.
  • Не вводьте дані карти на сайтах з відкритим протоколом http: //. Якщо URL починається з https: //, значить сайт шифрує з’єднання, і ваші дані не потраплять в руки шахраїв.

У червні 2016 Інтерпол спільно з ООН і ВООЗ провів спецоперацію «Пангея IX», після чого в 103 країнах (в тому числі і в Україні) було закрито 4932 інтернет-аптеки, вилучено 12 мільйонів упаковок фальшивих ліків і 270 тисяч виробів медичного призначення. Перед тим, як аптеки закрилися, вони встигли заробити на довірливих покупцях близько 50 мільйонів доларів.

ЯК ПЕРЕВІРИТИ ЯКІСТЬ ЛІКІВ

В Україні про фальсифіковані ліки кажуть рідко — виняток становлять вакцини. Але це не означає, що звичні засоби від головного болю, спазмолітики і антибіотики завжди відповідають заявленій якості. Наталія Гуран радить не шкодувати часу на перевірку медикаментів.

Сьогодні у 833 препаратів в Україні є заборонені серії

Перевіряйте аптеку. Блискучий підлогу і усміхнений персонал аптеки не є гарантією якості і безпеки продукції. Не купуйте ліки в непризначених для цього місцях і завжди перевіряйте ліцензію аптеки (зазвичай вона висить в куточку споживача).

Оглядайте упаковку ліки. Візуальний контроль вбереже вас від грубого фальсифікату. На упаковці має бути якісна поліграфія, знайомі кольору, шрифт Брайля. Якщо упаковка вашого ліки раз по раз змінюється — це тривожний знак.

Дані на упаковці і в інструкції повинні збігатися. Назва лікарського засобу, адреса виробника, термін придатності, серія випуску, реєстраційне свідоцтво і кількість речовини на упаковці, блістер і в інструкції повинні збігатися. Не купуйте ліки без упаковки та інструкції.

Перевіряйте ліки, не виходячи з аптеки. Відповідно до закону, лікарські засоби в нашій країні обміну та поверненню не підлягають, тому перевіряйте ліки, не відходячи від прилавка.

Слідкуйте за дотриманням умов зберігання ліків. Якщо в інструкції сказано, що препарат потрібно зберігати при температурі 5-8 градусів, а співробітник аптеки дістає його прямо з полки, відмовтеся від покупки.

ЛІКИ КОНТРОЛЬ: ЯК РОЗПІЗНАТИ заборонених СЕРІЮ ЛІКІВ

Найчастіше в нашій країні забороняють окремі серії ліків. Про це пишуть сайті Державної служби України з лікарських препаратів, але встежити за всіма оновленнями буває складно. Щоб допомогти українцям вчасно розпізнати неякісні ліки, Наталія Гуран і її однодумці створили додаток «Ліки Контроль».

Сервіс визначає заборонену серію ліки за допомогою регістра МОЗ України, допомагає підібрати аналоги і ознайомитися з офіційними інструкціями, наданими виробниками.

джерело

Добавить комментарий