xanuka-5780-pervaya-svecha-22-dekabrya-2019_f2

В дні святкування Хануки, запалюючи сотні свічок, іудеї як би шанують пам’ять давніх подій, які вплинули на історію єврейського народу. Навіть попри вже холоди, людей зігріває тепло свічок і віра. У такі дні вони збираються сім’ями за святковим столом, вітаючи один одного і вихваляючи Господа молитвами і співами.

Щороку відзначають Хануку вісім днів. Якщо дивитися за єврейським календарем, це свято завжди святкують 25-го числа кислева місяця. А за григоріанським ця дата різниться кожен рік, у 2019 році свято відзначають з 22 по 30 грудня. Реально ж свято розпочнеться напередодні після заходу сонця, як і всі єврейські свята.

Історія свята

Багато століть тому Юдея добровільно перейшла під владу Олександра Македонського. Він не втручався в релігійне життя євреїв. Після смерті Македонського Юдея побувала під верховенством різних правителів, але тільки коли владу захопили Селевкіди, в єврейський осередок почала проникати інша культура. Коли до правління прийшов Антіох Епіфан, ситуація посилилася. Євреїв почали утискати, Тору заборонили, як і всі багатовікові традиції, а Храми розікрали і обставили ідолами.

Іудейський народ не зміг витримати такої неповаги і підняв повстання. Воно тривало три роки і, попри непідготовленість, не озброєність і нечисленність євреїв у порівнянні з греками, вони все ж таки здобули перемогу.

hanuka_2020_2

Цим іудейський народ довів, що важлива не кількісна перевага, а віра і сила духу. У оскверненому храмі євреї знайшли лише один запечатаний глечик масла для лампад. Його повинно було вистачити лише на день, але якимось дивом вогонь горів цілих вісім днів. За цей час ідолів прибрали, знову освятили Храм і заготовили нові запаси олії. Саме після цих подій вже багато століть 25 кислева вважається першим днем Хануки. Запалюючи свічки, люди висловлюють подяку Господу за його допомогу, підтримку й чудеса.

Традиції Хануки

Всі вісім днів Хануки євреї запалюють свічки й ставлять їх у спеціальний свічник – ханукію. Кількість свічок залежить від дня свята, в перший день запалюють одну свічку, у другий – дві і так до восьми. Свічки завжди додають зліва направо, а запалюють від додаткового світильника – шамаша. Вогонь повинні запалювати абсолютно всі і ставити ханукію на підвіконня, тим самим «сповіщаючи оточуючим про диво». Вважається, що гроші на свічки зобов’язаний знайти навіть найбідніший єврей, адже тільки їх світло допоможе розвіяти зло.

У дні Хануки заборонено постити. Зазвичай ці дні супроводжуються рясним застіллям і веселощами. Трапеза супроводжується молитвами і співами на честь чудес Всевишнього. Страви різноманітні й смачні. Зазвичай це пампушки з фруктами або шоколадом, густо посипані цукровою пудрою. Також готують латкес, щось на кшталт дерунів, а євреї, які мешкають у Європі, урізноманітнюють меню смаженим хлібом і часником. Всі страви готуються з використанням олії на свій смак.

Хануку ще називають «дитячим» святом, оскільки упродовж свята у дітей канікули, але дорослі на роботу ходять як у звичайні дні. Але під час горіння свічок жінкам забороняється виконувати будь-яку роботу як символ вдячності Всевишньому. Всі заходи орієнтовані в основному на дітей. Для них влаштовуються різноманітні розваги. Також на Хануку прийнято дарувати подарунки і гроші. Щоб навчити дитину розпоряджатися матеріальним достатком, частину грошей віддають на благодійність.

62_original-640x427

Про всі події нагадує і гра ханукальний вовчок. Раніше, коли була заборона на іудейські звичаї, за допомогою чотиригранної дзиги вчили дітей єврейській мові. На кожній грані дзиги написані перші літери єврейського виразу. Якщо грають в Ізраїлі, напис свідчить: «Диво Велике було Тут», а якщо ж у діаспорі – «Диво Велике було Там». Під час гри діти роблять ставки солодощами та грошима.

Незалежно від місця проживання та фінансового стану святкують Хануку всі євреї без винятку. Це свято веселощів, радості й надій. А вогонь, що горить у кожному вікні, нагадує про присутність Всевишнього, який допомагає кожну мить і захистить від темряви.

 

Джерело: УНІАН

Добавить комментарий