IMG_9048

Рамки, які звів довкола українських сімей карантин, вплинули не лише на порядок життя людей, але і на їхні стосунки в родині. Як вберегти психологічну рівновагу батькам та дітям, що перебувають на карантині, журналістам Благодійного фонду «Квітна» розповіла психолог та психотерапевт Інна Жмайло. 

Сьогодні батькам доводиться балансувати між роботою, яка переїхала додому, та дітьми, чий світ зі своїми проблемами та труднощами також тепер зосередився у домівці. Малеча, яка розвивається та вивчає світ під час гри, спостережень та спілкування з однолітками, тепер всю свою енергію зосереджує на  батьках. Діти підліткового віку відтепер змушені миритися не лише з обмеженнями, що встановили батьки, а ще з вимогами держави. І увесь цей «мікс» зосередився в одній квартирі.

Що робити, аби вберегти психіку як дорослим, так і дітям?

  • Усвідомити, що карантин – це вимушений захід для усіх громадян, метою якого є збереження здоров’я свого та інших людей

Інколи доводиться міняти свої плани і миритися з обмеженнями задля більш важливої мети – збереження життя і здоров’я свого та інших людей. Просто слід прийняти той факт, що зараз буде краще так. Коли вдається прийняти і відпустити ситуацію – вдається значно легше адаптуватися до нових умов.

послуги дітям

Зрозуміло, що, перебуваючи на карантині, батькам доводиться бути і працівниками на роботі, і кухарами, і прибиральниками, і вчителями, і аніматорами, і тренерами, і злим і добрим поліцейським, якщо діток в родині кілька. Але помилково вважати, що навантаження та тягар обов’язків тиснуть лише на батьків. Карантин не відмінив навчання і зараз дітям багато знань доводиться здобувати самотужки. А це не просто. Також не варто забувати, що пригнічений стан батьків – паніка, відчай, апатія, роздратування – передається і дітям. Тому необхідно усвідомити, що всі в однакових умовах, всім однаково важко.

  • Легалізувати почуття

Природно в даних обставинах час від часу відчувати злість, роздратування, пригніченість, сум. Варто легалізувати свої почуття і не соромитися казати про них. Та це в жодному випадку не означає, що можна зганяти свої почуття на інших. Конфлікти – це нормально, але вони повинні закінчуватися за столом переговорів.

  • Адаптуватися до нових реалій

В українців є досить великий генетичний запас гнучкості, який дозволяє адаптуватися до змінених умов. Цілком можливо, що такий вимушений карантин надасть змогу подивитися по-новому на  свої стосунки, роботу, плани та цілі.

  • Планувати та розділяти обов’язки

В даних умовах доведеться переглянути межі, пов’язані з простором і часом. Робота і навчання перемістилися додому. І тепер, в одному просторі кожної сім’ї, кожного її члена слід організувати робоче місце, виділити час для навчання, роботи, спільної гри, відпочинку. Іноді непросто відшукати простір у межах однокімнатної квартири, але тут питання, швидше, у повазі до меж один одного. Теж саме стосується і розподілу обов’язків.

про мене 3

Аби встигнути виконати свою роботу та приділити увагу дітям, необхідно розділити обов’язки між членами родини і спланувати час, щоб це реалізувати. Наприклад, у родині з дошкільнятами перші півгодини мама грається з дитиною, потім півгодини тато, а наступні хвилин 20-30 дитина сама себе забавляє. Таким чином ви будете встигати якісно проводити час зі своїми малюками, виконувати справи, а також дисциплінуєте та навчите дитину самостійності.

  • Виділяти час лише для себе

Кожна людина потребує індивідуального простору та часу лише для себе. Це можуть бути: півгодини на балконі з чашкою кави, година на занурення в книгу, або 20 хвилин релаксу в гарячій ванні – будь-що, що дозволяє усамітнитися. Важливо, аби особистий час мали як дорослі, так і діти.

  • Займатися спільними справами

Чудово згуртовують родину спільні справи. Разом готуйте вечерю, грайте в ігри всією родиною, майструйте або малюйте один загальний малюнок. Навіть спільний перегляд нового мультфільму об’єднує родину.

  • Зустрічатися онлайн

Здебільшого українці дуже соціальні й потребують живого спілкування з іншими людьми. Добре, що у сучасному світі ми маємо технічні можливості для такого спілкування. Розмовляйте онлайн зі своїми батьками та друзями, діліться з ними емоціями і враженнями через відео-дзвінки або програми для здійснення конференцій. Діти навіть можуть влаштовувати онлайн вечірки. Це допоможе швидше пережити етап паніки та роздратування і перейти до усвідомлення та адаптації.

послуги сімям

  • Звернутися по допомогу

В деяких випадках люди відчувають тривогу й паніку, або навпаки апатію досить тривалий час. Вони втрачають цікавість до життя, мотивацію і мають проблеми зі сном. Це тривожний сигнал і потребує професійної допомоги. Аби допомогти таким людям, багато українських психологів сьогодні надають консультації в режимі онлайн. Також працюють волонтерські групи підтримки, які надають допомогу людям в період пандемії безкоштовно.

Наприклад, Українська асоціація психоаналітичної психотерапії (https://bit.ly/39UUxm9) проводить безоплатну психологічну допомогу лікарям, що працюють безпосередньо з хворими на COVID-19.

Інститут Транзактного Аналізу та Інтегративної Психотерапії (https://www.facebook.com/itaiip/) зараз надає 2 безоплатні психологічні консультації для всіх людей, а також проводить різні безоплатні заходи на період карантину.

Добавить комментарий