1

Чи відчували Ви коли-небудь такий стан, що якась дрібна річ може вивести вас з рівноваги, або ж якщо щось йде не за планом – це розлючує вас із півоберту? Можливо, Ви перебували у стані безпричинної пригніченості, поганого настрою, неспокою? І ніби все гаразд довкола і немає підстав для смутку, але він не покидає вас чомусь? Якщо вам близькі ці переживання, давайте разом розглянемо причини поганого настрою і знайдемо шлях до його подолання.  

Серед найпоширеніших причин поганого настрою можуть бути психологічні, біохімічні процеси та гормональні зміни в організмі. Тож, як зрозуміти, що потрібно полагодити і як з цим упоратись?

Біохімія настрою

Настрій в нашому організмі твориться за допомогою складних біохімічних процесів за участі різних елементів, надмірна кількість чи брак яких можуть суттєво вплинути на його формування.

Серотонін

Серотонін, відомий як «щасливий гормон», регулює та стабілізує настрій, сон, апетит, тривожність, контроль імпульсів та пізнання. Серотонін міститься у великій кількості в шлунково-кишковій системі завдяки властивостям стимуляції травлення, тому оздоровлення шлунково-кишкового тракту є важливим фактором підвищення рівня серотоніну.

Катехоламіни

Надмірна кількість дофаміну може спричинити сильну психологічну тривожність, невідповідний процес мислення і навіть психоз. Брак дофаміну часто виглядатиме як лінь, апатія чи відсутність мотивації.

Норепінефрин – гормон стресу, який контролює увагу та реагує на дії. Якщо норадреналін занадто високий, це також може спричинити епізоди маніакального стану.

Збудливі нейромедіатори

Глутамат, глутамінова кислота та глутамін – це збуджуючі нейромедіатори.

Занадто багато збудливих нейротрансмітерів виробляють ексцитотоксичність, спричиняючи пошкодження нервів або загибель клітин, внаслідок чого запускається запалення.

L-таурин та L-триптофан мають заспокійливий вплив на поведінку.

Інші нейромедіатори

L-фенілаланін та L-тирозин можуть покращити роботу щитовидної залози, що покращує рівень енергії та настрій.

Вітамінні та мінеральні речовини

Цинк і мідь

Співвідношення цинку / міді є дуже важливим для настрою.

Вітаміни групи В і вітамін С

І вітамін С, і вітаміни комплексу В заспокоюють нервову систему, створюють емоційну стабільність і покращують сон.

Фолати (B9): низький вміст фолатів (метилтетрагідрофолат) або фолінової кислоти може призвести до депресії. Фолат відіграє вирішальну роль у циклі метилювання, що може впливати на настрій та поведінку.

Кобаламін (B12): Низький рівень B12 може призвести до змін центральної нервової системи.

Кальцій і магній

Кальцій і магній можуть розслабити нервову систему і покращити сон.

Літій

Понад п’ятдесят років карбонат літію був препаратом, що застосовувався при біполярних розладах, шизофренії та інших психічних розладах.

Симптоми низького літію можуть також посилюватися низьким рівнем В12. Літій необхідний для поглинання фолатів і В12 в клітини.

Літій також може брати участь у виробництві гормонів щитовидної залози, тому може бути доцільним доповнення до йоду.

Гормональні примхи

Ендокринна система людина працює у чіткій злагодженості та взаємодії, підтримуючи рівновагу, цей процес називається гомеостаз.

Як це працює, розкажемо на прикладі щитоподібної залози.  «Командування» всіх гормонів «сидить» у гіпофізі – це центральна залоза на основі мозку, яка виробляє контролюючі гормони. Деякі контролюючі гормони виробляються в одній і тій самій дольці гіпофіза, а для того, щоб гормон вироблявся долька повинна збуджуватись (будь-що виробляється у стані збудження). Коли збуджується певна долька гіпофізу з приводу якогось іншого гормону, а в тій самій дольці виробляється й інший гормон, то під час збудження він теж виробляється. Наприклад, при гіпотиреозі збуджується долька гіпофізу, щоб виробити тиреотропний гормон для стимуляції щитоподібної залози, бо через недостатність гормонів вона потребує стимуляції. Але, одночасно із тиреотропним гормоном, починає вироблятись пролактин, що виробляється у тій самій дольці, а він впливає на жіночу сферу, гальмуючи фолікул стимулюючий гормон, тоді яйцеклітина теж не дозріває. Тому деякі зміни одного гормону, можуть спровокувати й зміни іншого.

Головними ендокринними залозами є гіпофіз, гіпоталамус, епіфіз, щитоподібна, паращитоподібна, підшлункова залози, яєчники та яєчка і наднирники. Крім них, гормони виділяють жирова (адипозна) тканина, шлунково-кишковий тракт і нирки.

Головними регуляторами є гіпоталамус та гіпофіз. Вони виділяють як тропні (стимулюючі), так і ефекторні гормони, які діють безпосередньо на тканини. Гіпофіз – це відділ мозку завбільшки з горошину. Його передня частина – аденогіпофіз – виділяє гормони у відповідь на сигнали гіпоталамусу та контролює рівень інших гормонів.

На роботу ендокринної системи впливає вік, прийом лікарських препаратів, хвороби, в тому числі аутоімунні, травми, раціон, спосіб життя, гормони чи подібні до них речовини, що потрапляють ззовні, та генетика.

Тож для профілактики поганого настрою, апатії, тривалого відчуття обезсилення важливо раз на рік перевіряти роботу ендокринної системи, а також слідкувати за рівнем цукру у крові.

Коли це більше, ніж просто настрій…

Відчуття дратівливості або певної пригальмованості можуть бути ознаками депресії. Так можуть виникнути почуття нудьги чи безнадії. Багато людей пов’язують депресію з сумом, але вона також здатна викликати стан гніву, нетерпеливості або навіть просто апатії. Коли депресія заважає насолоджуватися життям або зникає відчуття інтересу до життя, це знак, що вам потрібно щось зробити з цим, як-от поговорити з консультантом або терапевтом, який може допомогти вам впоратися з цим.

Як боротись з поганим настроєм:

 • Переконайтесь, що у вас все гаразд зі здоров’ям. Здайте необхідний мінімум аналізів, і проконсультуйтесь із сімейним лікарем. Додайте мінеральні речовини чи вітаміни до свого раціону за потреби.
 • Збалансуйте своє харчування. Від харчування залежить багато — і настрій, і самопочуття. Тож пам’ятайте, воно має бути різноманітним і збалансованим, містити необхідну кількість вітамінів та мікроелементів, особливо у період авітамінозу.
 • Фізичні навантаження. Використовуйте можливості зарядки вдома, чи пробіжки вранці, або ж відвідуйте улюблені секції чи спортивний клуб.
 • Дихайте глибоко і виконуйте дихальні вправи, передовсім це допомагає відновити рівновагу, заспокоїтись, а також є чудовою профілактикою для легеней.
 • Формуйте власний простір, у вирі бурхливих подій, знаходьте час на власний простір, власну тишу, думки і осмислення переживань. Аналізуйте свій день і повноцінно проживайте емоції.
 • Долучайтесь до соціальних активностей, адже науково доведено, що часи гострої кризи, проживають краще ті, які особисто долучаються до її подолання. Допомагайте людям, які цього потребують.
 • Спіть достатньо. Хоча важко знайти необхідну кількість часу для сну, але адекватний відпочинок дуже важливий. Втомленість може призвести до відчуття смутку та дратівливості.
 • Позбудьтесь шкідливих звичок. Куріння та надмірне вживання алкоголю, шкодять здоров’ю.

Коли варто звертатись до фахівця:

Якщо у вас виникають деякі з нищевказаних ознак і симптомів упродовж більшої частини дня, майже щодня, принаймні два тижні поспіль, слід уважніше поставитись до свого здоров’я, і є сенс проконсультуватись із фахівцем:

 • Постійний сумний, тривожний або «порожній» настрій
 • Почуття безнадії або песимізму
 • Дратівливість
 • Почуття провини, нікчемності чи безпорадності
 • Втрата інтересу до хобі та діяльності
 • Зниження енергії або втома
 • Сповільнені рухи чи розмова
 • Відчуваєте себе неспокійно або вам важко всидіти на місці
 • Маєте проблеми із прийняттям рішень та зосередженістю
 • Проблеми зі сном, встаєте дуже рано або пересипаєте постійно
 • Зміни апетиту та / або ваги
 • Думки про смерть або самогубство, або спроби самогубства
 • Постійне відчуття болю: головні болі, спазми або проблеми з травленням без чіткої фізичної причини та / або які не полегшують навіть лікування

Фактори ризику

Депресія – одне з найпоширеніших психічних розладів у США. Сучасні дослідження свідчать, що депресія викликана поєднанням генетичних, біологічних, екологічних та психологічних факторів.

Депресія може статися в будь-якому віці, але часто починається в дорослому віці. Зараз депресія визнається такою, що виникає у дітей та підлітків, хоча іноді є більш вираженою дратівливістю, ніж низьким настроєм. Багато є  хронічнічних розладів настрою та тривожності у дорослих починаються як високий рівень тривожності у дітей.

Депресія, особливо в середньому віці або у дорослих людей, може поєднуватися з іншими серйозними медичними захворюваннями, такими як діабет, рак, серцеві захворювання та хвороба Паркінсона.

До факторів ризику належать:

 • Особиста чи сімейна історія депресії
 • Основні життєві зміни, травми або стрес

Слідкувати за власним станом ментального здоров’я в сучасному світі допомагають також мобільні застосунки, котрі допомагають фіксувати настрій та стан упродовж тривалого часу та мають низку корисних порад щодо подолання тривожності.

Також, якщо ви відчули і переконались, що тривожність триває довго і погано з нею справляєтесь, можна звернутись до фахівця онлайн, та отримати необхідні консультації.

Добавить комментарий