Domestic violence -  PosterMyWall

Війна віднімає здоров’я не лише під час вибухів. Стрес та інші чинники впливають на роботу всіх органів і молочні залози тому не виключення. Про фактори ризику раку грудей, бум онкологічних захворювань, профілактичні обстеження закордоном, “план здоров’я грудей” після того, як Україна переможе журналісти Благодійного фонду “Квітна” поспілкувалися з Ганною Галішиною, завідувачкою діагностичного відділення Спеціалізованого Мамологічного Центру.

Пані Ганно, розкажіть, які чинники можуть вплинути на здоров’я молочних залоз?

Причинами розвитку раку молочних залоз є сукупність багатьох факторів. Насамперед — це гормональні порушення. Будь-які гормональні збої можуть викликати негативні зміни в структурі молочної залози, а також вплинути на здоров’я яєчників, щитоподібної залози і серця.

Як це відбувається. Наднирники виробляють надлишок гормону стресу кортизолу, він починає впливати на продукування пролактину та естрогену. Пролактин під впливом кортизолу викликає болісні відчуття у молочних залозах, а зміна рівня естрогену здатна призвести до розвитку патологій у грудях.

Також на здоров’ї грудей відбивається фізичне здоров’я людини. Якщо жінка фізично неактивна і має шкідливі звички, то ризик захворіти на рак молочної залози у неї підвищується.

Особливу роль у формуванні захворювання відіграє зайва вага. Жирова тканина виробляє естрогеноподібні речовини, які діють на молочну залозу так само, як естрогени і можуть спровокувати розвиток раку молочної залози.

Ну і чинник, на який людина не може вплинути — спадковий фактор.

Водночас ми можемо опосередковано подбати про стан грудей:

 •  вести здоровий спосіб життя;
 • контролювати вагу;
 • бути фізично активними;
 • відмовитися від шкідливих звичок;
 • звертати увагу і реагувати на симптоми захворювань грудей.

Війна може бути фактором ризику розвитку РМЗ? Якщо так, то чому?

Сама війна не може бути цим фактором, адже у кожного своє психічне здоров’я. А от стреси, які збурюють кортизол і пролактин, здатні призвести до зміни в структурі тканини молочної залози і спровокувати розвиток патологій. Водночас фактор стресу є дуже спірним по відношенню до виникнення раку молочної залози. А от обмеження в харчуванні може спричинити появу метаболічних синдромів, а ті — викликати гормональні зсуви. Та варто пам’ятати, що рак молочної залози виникає від сукупності багатьох факторів, а не якогось одного негативного чинника.

А як щодо умов, з якими зіштовхнулися багато українців: холод та сирість у бомбосховищах, відсутність нормального сну та доступу до повноцінної гігієни? Ці обставини можуть дати старт розвитку хвороби?

Ці чинники можуть спровокувати запальні процеси. Але, на щастя, запалення не є фактором ризику виникнення раку молочної залози і піддається лікуванню.

Існує інформація, що після війни у мешканців тієї території, де відбувалися воєнні дії, спостерігається різке зростання кількості онкологічних захворювань. Чи дійсно це так?

Так, але причиною цьому буму є ускладнений доступ до медичних обстежень під час воєнного часу, а не якісь інші фактори. Адже ознаки формування злоякісного утворення тривають кілька років, а не секунду, день чи місяць. Тому лікарі й виявляють перші стадії раку десь через два-п’ять років з моменту початку його розвитку. А якщо пухлина залишилася недіагностованою тривалий час після формування, зупинити її важче.

Що ж до України, то, можливо, цей бум вже у нас стартував. Оскільки багато медичних закладів не працюють, або працюють частково, не забезпечуючи повного циклу обстеження і лікування. Наприклад, в Миколаєві, де йдуть активні бойові дії, а, можливо, й в інших містах, жінкам роблять мамографію, але не описують її. Це робить практично неможливим подальше лікування. А перед цим ще й були карантинні обмеження і люди уникали планового огляду у лікаря.

Чи є доцільним у такому випадку спілкування з мамологом онлайн?

Вважаю, що немає особливого змісту в таких консультаціях. Адже лікарю важливо корелювати результати тих досліджень, які, можливо, є у жінки на руках з тим, що він відчуває під пальцями. Це по-перше.

По-друге, здебільшого виникає потреба інструментально передивитися, чи дійсно в грудях відбуваються ті чи інші процеси, а також, чи є потреба робити біопсію, чи ні. А якщо лікарю онлайн надіслали обстеження, згідно з яким варто робити біопсію, то здійснити її онлайн він ніяк не зможе. Процес буде незавершеним, тому малоефективним.

Якщо жінка знаходиться закордоном і їй вже час проходити профілактичні мамологічні обстеження, як краще вчинити? Записатися на прийом до лікаря в тій країні, де вона зараз перебуває чи почекати повернення до України і пройти обстеження пізніше?

Якщо, перебуваючи закордоном, жінка отримала статус біженця, то вона має право на страхування і безкоштовну скринінгову державну допомогу. Можливо, доведеться почекати кілька місяців, адже в європейських країнах гарно розвинена профілактична медицина, яка планується заздалегідь, а не термінова, як ми звикли в Україні. Це очікування не зіграє суттєвої ролі, якщо жінка потребує звичайного планового обстеження. Натомість вона отримає кваліфіковану медичну допомогу і закриє всі питання по здоров’ю.

З якими проблемами жінки зараз найчастіше звертаються до мамолога?

Зараз у жінок здебільшого зустрічається напруження або запалення кіст, які супроводжуються ущільненнями в молочній залозі. Причини їхньої появи — різкі перепади температури і протяги, характерні для літньої пори року.

На що українкам потрібно звертати увагу в першу чергу і яким має бути порядок дій у разі виникнення негараздів з молочною залозою?

Якщо жінка має доступ до спеціалізованої медичної допомоги, де є мамологічна служба, гінеколог, хірург, ультразвук та мамографія, то їй потрібно туди звернутися і слідувати рекомендаціям спеціаліста. Якщо немає доступу до цих послуг, необхідно потрапити до закладу з хірургією. Звичайні хірурги також можуть надати термінові медичні послуги.

Який має бути умовний “план здоров’я грудей” після того, як Україна переможе і закінчиться війна?

По-перше, профілактичні обстеження мають були доступними для всіх верств населення. По-друге, необхідно виробляти звичку піклування про здоров’я ще з дитинства:

 • Поки дівчинка ще маленька вона повинна ходити раз на рік до сімейного лікаря.
 • З настанням місячних дівчині необхідно раз на півроку-рік обстежуватися у гінеколога.
 • Після вісімнадцяти років українкам варто починати дивитися за своїми молочними залозами самостійно: звикати до їхньої форми і структури, аби вміти візуально помітити патологію.
 • З вісімнадцяти до двадцяти п’яти років бажано пройти перше ультразвукове дослідження молочної залози, щоб розуміти, яким має бути подальший порядок скринінгових обстежень.
 • Якщо зі здоров’ям грудей немає проблем, то після двадцяти п’яти років бажано проходити УЗД вже щорічно разом з клінічним оглядом молочної залози у гінеколога, мамолога чи сімейного лікаря.
 • Після сорока раз на два роки жінці необхідно починати робити мамографію, орієнтуючись на структуру залози. Якщо в грудях переважає залозиста тканина, то маємо доповнювати обстеження ультразвуковим скринінгом. І не забуваємо про клінічне обстеження раз на рік у гінеколога, мамолога чи сімейного лікаря. Головне, щоб лікар володів методикою пальпування грудей. А також раз на місяць проводити самообстеження.

Цього цілком достатньо для жінок без факторів ризику.

Якщо у жінки є спадковий анамнез, ожиріння чи супутні захворювання, то лікар-мамолог повинен призначати їй індивідуальний план обстежень.

У випадку скарг між обстеженнями чи виявленням змін під час самоогляду, необхідно звернутися до лікаря позапланово, незважаючи на графік.

Як Ви вважаєте, що повинно мотивувати українок турбуватися про своє здоров’я?

Рекомендую всім жінкам згадати правила перебування в літаку під час авіакатастрофи. Пасажирів з дітьми просять першими одягати кисневу маску на себе, а потім на дітей. Адже, якщо жінка знепритомніє, то про її дитину імовірно вже ніхто не подбає. Тобто, якщо ви байдужі до свого здоров’я, то ваша дитина ризикує опинитися на одинці зі всім світом. Думаючи про своїх дітей, думайте про себе. Дбайте про своє здоров’я самостійно, адже ніхто інший не буде цього робити замість вас. Ані держава, ані лікарі не будуть ганятися за вами й кричати в слід, щоб ви обстежилися. Саме ви відповідаєте за своє здоров’я, а також за майбутнє нашої нації. Пам’ятайте про це, дівчата.

Добавить комментарий