Wall art -  PosterMyWall

Прогестерон — статевий гормон, який виробляється як в організмі жінки, так і чоловіка. Прогестерон є незамінним для здоров’я молочної залози, регуляції менструального циклу, підтримки вагітності й вироблення сперми у чоловіків.

Менструальний цикл

Найчастіше “народження” прогестерону у жінок пов’язане з менструальним циклом. В середині менструального циклу у жінки підвищується рівень лютеїнізуючого гормону, який призводить до овуляції — виходу яйцеклітини з одного з двох яєчників. Після виходу яйцеклітини утворюється жовте тіло, яке й починає виробляти прогестерон.

В подальшому прогестерон допомагає підготувати організм до вагітності, стимулюючи розвиток молочних залоз і нових кровоносних судин. Це створює сприятливі умови для заплідненої яйцеклітини.

Якщо яйцеклітина не запліднюється, то жовте тіло руйнується і автоматично знижується рівень прогестерону. Зниження рівня цього стероїдного гормону призводить до руйнування ендометрію, викликаючи початок менструального циклу — місячних.

Вагітність

Якщо яйцеклітина запліднена, жовте тіло не руйнується і продовжує виробляти прогестерон. Збільшення стероїдного гормону стимулює кровоносні судини постачати ендометрію поживні речовини, які допомагають ембріону розвивається.

Як тільки плацента сформувалася, вона також починає виробляти прогестерон. І згодом плацента вже стає основним виробником прогестерону.

Рівень прогестерону залишається підвищеним протягом всієї вагітності. Підвищений рівень цього гормону перешкоджає організму виробляти додаткові яйцеклітини, коли жінка вже чекає на малюка.

Молочні залози

Високий рівень прогестерону впливає і на молочні залози також. Його ріст збільшує кількість і розмір часток, щоб підготувати груди до годування малюка. Водночас велика кількість стероїдного гормону пригнічує вироблення пролактину — гормону, який відповідає за вироблення грудного молока. Як тільки відбувається народження малюка, рівень прогестерону знижується і починається лактація.

Також прогестерон дає знати про себе і в передменструальний період. За кілька днів до місячних багато жінок відчувають налитість і дискомфорт в молочних залозах. Цей стан пов’язаний із підвищенням рівня естрогену та прогестерону в другій фазі циклу (після овуляції). Оскільки після овуляції прогестерон може дещо затримувати рідину в організмі, а кровоносні судини збільшують приплив крові до молочних залоз. Тому груди і видаються наповненими й чутливішими.

Прогестерон у чоловіків

Прогестерон також виробляється в надниркових залозах чоловіків. Його функція пов’язана з розвитком сперматозоїдів.

Рівень прогестерону

Рівень прогестерону коливається протягом циклу і досягає найвищої позначки під час вагітності. Водночас зниження кількості гормону в організмі без об’єктивної причини може призвести до проблем зі здоров’ям.

Рівень прогестерону вимірюється за допомогою аналізу крові в нанограмах на мілілітр (нг/мл). Нижче наведені нормальні показники прогестерону для дорослої жінки в різні періоди менструального циклу та вагітності:

 • перед овуляцією — < 0,89 нг/мл
 • під час овуляції — ≤ 12 нг/мл
 • після овуляції — 1.8-24 нг/мл
 • перший триместр — 11–44 нг/мл
 • другий триместр — 25–83 нг/мл
 • третій триместр — 58–214 нг/мл

Рівень прогестерону у чоловіків значно нижчий, і його зазвичай не перевіряють, якщо немає підозри на дисфункцію надниркових залоз. Нормальний рівень у них становить менше 0,20 нг/мл.

Наслідки високого прогестерону

Високий рівень статевого гормону зазвичай не викликає негативних наслідків для здоров’я. Водночас велика його кількість може “вимкнути” овуляцію. Саме тому прогестерон присутній в оральних контрацептивах. Також вчені припускають, що прогестерон відіграє захисну роль проти раку яєчників.

Наслідки низького прогестерону

Низький рівень прогестерону може впливати як на менструацію, так і на фертильність. Цей гормон сприяє створенню сприятливих умов для заплідненої яйцеклітини. Коли рівень прогестерону низький, заплідненій яйцеклітині важче розвиватися і рости.

Низький рівень прогестерону також може призвести до розвитку таких патологій, як:

 • відсутність менструації;
 • маткові кровотечі або нерегулярні менструації та кров’янисті виділення;
 • безпліддя або викидень;
 • погана робота яєчників;
 • збільшення ваги.

Водночас низький рівень прогестерону не означає, що у жінки погане здоров’я. Перш ніж робити будь-які висновки самостійно і розпочинати самолікування, порадьтеся з лікарем. Він допоможе визначити причини зниження гормону, що може бути викликане перевтомою чи нехтування правил здорового способу життя. А також допоможе підібрати ефективне лікування.

Джерело: healthline

Добавить комментарий