Breast Cancer Screening Program Template -    PosterMyWall

Кожна восьма жінка хоча б раз в житті хворіє на рак молочної залози. Три з чотирьох жінок, яким діагностували рак грудей, не мають сімейного анамнезу цього захворювання і не належать до групи ризику. Кожен шостий випадок захворювання на рак молочної залози зустрічається у жінок віком сорока років. Та, незважаючи на поширеність онкологічного захворювання, лікарі навчилися вчасно діагностувати рак грудей задовго до того, як його можна відчути. Це стало можливим завдяки мамологічним скринінгам, де мамографія посідає провідне місце.

Мамографія — неінвазивне рентгенівське дослідження, яке дозволяє діагностувати рак молочної залози та інші аномалії в грудях навіть на зародкових стадіях, коли вони найкраще піддаються лікуванню.

Мамографія використовується як інструмент скринінгу для раннього виявлення раку молочної залози як у жінок без симптомів, так і коли пацієнтка відчуває ущільнення, біль, ямки на шкірі або виділення із сосків тощо.

Скринінгова мамографія

Мамографія відіграє основну роль у ранньому виявленні раку молочної залози, оскільки вона може показати зміни в молочних залозах за роки до того, як пацієнт або лікар зможуть їх відчути. Тому лікарі рекомендують всім жінкам щороку проходити мамографію, починаючи з 40 років.

Водночас, якщо жінка вже хворіла на рак грудей, або має підвищений ризик розвитку хвороби через сімейний анамнез раку молочної залози чи яєчників, лікарі можуть порадити їй обстежуватися на мамографі ще до 40-річного віку. Також, окрім мамографії, медики можуть призначити додаткові обстеження УЗД і/або МРТ грудей.

Діагностична мамографія

Діагностична мамографія використовується для обстеження пацієнта з аномальними клінічними ознаками, такими як ущільнення грудей або виділення із соска, які виявила жінка або її лікар. Діагностичну мамографію також можна зробити після аномальної скринінгової мамографії, щоб оцінити проблемну область під час скринінгового обстеження.

Підготовка до мамографії

Перед тим, як запланувати мамографію, важливо попередити лікаря про всі зміни в грудях: імпланти, оперативні втручання, патології грудей. Бажано не робити мамографію напередодні місячних, коли груди максимально чутливі. Найкращий час для мамографії — через тиждень після менструації.

У випадку вагітності, обов’язково потрібно обговорити доцільність мамографії у цей період і засоби захисту плоду від шкоди рентгенівського опромінення.

Як здійснюється процедура?

Під час мамографії спеціаліст-радіолог розміщує груди жінки в мамографічній установці. Молочну залозу поміщають на спеціальну платформу та ненадовго стискають прозорою пластиковою лопаткою. В цей час пацієнтка повинна стояти нерухомо, щоб зображення було чітким. Процес обстеження триває близько 30 хвилин.

Упродовж скринінгу жінки з чутливими грудьми можуть відчувати дискомфорт. Тому лікарі радять планувати обстеження, коли груди найменш ніжні. Також можна попередити медпрацівника про вразливість грудей до стискання, щоб він зменшив компресію. Але варто пам’ятати, що компресія забезпечує кращу якість мамографії.

Переваги і ризики мамографії

Переваги:

— Скринінгова мамографія знижує ризик смерті від раку грудей. Адже допомагає виявити навіть складні для діагностики типи раку молочної залози, включаючи інвазивний протоковий та інвазивний лобулярний рак.

— Скринінгова мамографія допомагає лікарю виявляти невеликі пухлини, які лікуються найуспішніше.

— Рентгенівські промені зазвичай не мають побічних ефектів у типовому діагностичному діапазоні для цього обстеження і не залишаються у тілі пацієнтки.

Ризики:

— Завжди існує невелика ймовірність розвитку раку через опромінення. Однак, враховуючи невелику кількість випромінювання, що використовується в медичній візуалізації, переваги точного діагнозу значно переважують пов’язані з цим ризики.

— Вагітним жінкам краще відкласти скриніг, якщо це просто профілактичне обстеження. У випадку ж проведення мамографії з метою діагностики патології, лікарі застосовують засоби захисту плоду від опромінення.

Обмеження мамографії

Хоча мамографія є основним інструментом скринінгу раку молочної залози, вона не здатна на 100% виявити всі випадки раку молочної залози. Це називається хибно негативним результатом. Також трапляються випадки, коли маммографія фіксує рак, а його немає. Це називається хибнопозитивним результатом.

Одних лише скринінгових мамографічних зображень часто недостатньо, щоб з упевненістю визначити наявність доброякісного чи злоякісного утворювання. Якщо є відхилення від норми, ваш мамолог може порекомендувати додаткові діагностичні дослідження.

Також важливо розуміти, що не всі види раку молочної залози можна побачити на мамографії. Інтерпретація мамографії може бути складною, оскільки кожна молочна залоза унікальна і має свою норму. Результат обстеження може бути нечітким, якщо на грудях є порошок, мазь або зміни від операції. Враховуючи ці фактори, рентгенолог може захотіти порівняти зображення з зображеннями попередніх обстежень.

Грудні імплантати також можуть перешкоджати точним показанням мамографії, оскільки як силіконові, так і фізіологічні імплантати не прозорі на рентгенівських променях і можуть блокувати чіткий огляд тканин навколо них, особливо якщо імплантат встановлено перед, а не під грудними м’язами.

Джерело: RadiologyInfo.org

Добавить комментарий