Обмін речовин (або метаболізм) — комплекс хімічних процесів, які відбуваються в організмі з метою отримання енергії та необхідних речовин для підтримки життєдіяльності. Розуміння як працює метаболізм та допомога йому якісно виконувати свої функції дозволяє попередити розвиток багатьох захворювань, почуватися та виглядати молодо.
Функції метаболізму
Обмін речовин відповідає за всі реакції, які відбуваються в клітинах організму:
- Енергетичний обмін. Метаболізм забезпечує отримання та використання енергії для підтримки всіх життєвих процесів організму (дихання, кровообіг, функціонування нервової системи, рух та тощо).
- Біосинтез. Здійснюється синтез білків, нуклеїнових кислот, ліпідів та інших складових організму, необхідних для росту, ремонту тканин, функціонування гормонів та інших біологічних процесів.
- Регуляція гормонів. Метаболізм впливає на рівень та функціонування гормонів в організмі, які впливають на ріст, розмноження та імунну відповідь тощо.
- Виведення продуктів метаболізму. Обмін речовин допомагає усувати відходи та токсини за допомогою таких процесів, як виділення сечі, викиди легенів та виділення шлунково-кишкового тракту.
- Регуляція температури тіла. Метаболічні процеси забезпечують здатність організму підтримувати стабільну температуру тіла шляхом вироблення тепла.
- Збереження та використання запасів. Метаболізм допомагає організму зберігати та використовувати запаси енергії в формі глікогену (у м’язах та печінці) та жирових запасів.
Причини сповільнення метаболізму
Існує ряд факторів, які впливають на обмін речовин в організмі людини, де найбільш розповсюдженими є:
- Вік: Після 30 років метаболізм природно сповільнюється. Це пов’язано зі зменшенням м’язової маси, зниженням рівня гормонів, зокрема естрогену у жінок, та іншими змінами в організмі.
- Генетичні фактори. Певні генетичні особливості можуть впливати на природну швидкість метаболізму, сповільнюючи або навпаки пришвидшуючи її.
- Недостатня фізична активність. Сидячий спосіб життя призводить до зменшення м’язової маси, низькому використанні калорій тощо.
- Неправильне харчування. Велика кількість висококалорійних продуктів, переважання швидких вуглеводів та жирів у дієті, можуть призвести до збільшення ваги та сповільнення метаболізму.
- Нестача сну. Через порушення сну може знижуватися рівень гормону лептину, який регулює апетит, та підвищуватися рівень гормону греліну, який спонукає до переїдання.
- Стрес. Постійний емоційне напруження провокує безпідставне вироблення гормону кортизолу, надлишок якого призводить до порушення роботи обміну речовин.
- Стан здоров’я. Певні захворювання (цукровий діабет, гіпотиреоз, синдром полікістозних яєчників тощо) можуть впливати на метаболізм людини, сповільнюючи або пришвидшуючи його.
- Прийом ліків. Деякі препарати мають вплив на обмін речовин, тому потрібно проконсультувався з лікарем перш ніж розпочати медикаментозне лікування. До таких ліків належать антидепресанти, глюкокортикостероїди, бета-блокатори, гормональні препарати тощо.
Наслідки сповільнення метаболізму для здоров’я людини
Зниження метаболізму само по собі не є небезпечним для здоров’я, але воно призводить до певних наслідків, які в подальшому можуть впливатимуть на загальний стан організму і розвиток хвороб.
- Збільшення ваги. Повільний метаболізм може сприяти накопиченню зайвої ваги, ожирінню та пов’язаних з ним проблем зі здоров’ям (серцево-судинні захворювання, діабет типу 2 типу, рак молочної залози тощо).
- Енергетичний дисбаланс. При повільному обміні речовин кількість отриманих калорій перевищує кількість використаних. Це в свою чергу може сприяти збільшенню ваги та негативно впливати на здоров’я.
- Швидка втомлюваність. Сповільнений метаболізм може супроводжуватися зниженням енергії та відчуттям втоми, що впливає на загальну продуктивність та якість життя.
Поганий обмін речовин та поява раку
Численні наукові дослідження показують, що метаболічні порушення, такі як ожиріння, інсулінорезистентність, діабет, метаболічний синдром та хронічне запалення, можуть впливати на розвиток онкологічних захворювань.
Методи покращення роботи обміну речовин
- Регулярна фізична активність. Виконуйте фізичні вправи по 30-40 хвилин 3-4 рази на тиждень. Також додавайте до тренувань силові вправи, щоб зберегти і покращити м’язову можуть масу.
- Здорове харчування. Уникайте пересолених, жирних, копчених продуктів, а також страв з високим вмістом цукру. Натомість додайте до свого раціону більше овочів, фруктів, цільнозернових продуктів та харчових волокон. Також дотримуйтеся графіку прийому їжі та гідратації організму.
- Відпочинок і стрес-менеджмент. Знайдіть дієвий для вас метод розслаблення та відпочинку, аби знизити рівень стресу в своєму житті.
- Контролюйте якість сну. Намагайтеся спати 7-8 годин на добу, щодня засинаючи до 23:00.
Знання про метаболізм і його покращення є важливим етапом на шляху до здоров’я та бадьорості. Не забувайте про індивідуальні особливості свого організму та консультуйтеся з лікарем або дієтологом, якщо у вас виникають особливі питання.