bcan 5 -  PosterMyWall

Рак молочної залози виникає через аномальне розмноження клітин у молочних протоках або часточках залозистої тканини. Здебільшого для цього виду онкологічного захворювання характерний повільний ріст пухлини. Злоякісне утворювання може розвиватися п’ять-десять років, перш ніж його помітить людина. Водночас головна небезпека від раку грудей полягає у доволі швидкому метастазуванні злоякісних клітин до лімфатичних вузлів та суміжних органів. Тому здебільшого хворі на рак грудей помирають від ускладнень (метастазів до інших органів та систем), а не від першочергового захворювання.

В Україні на рак грудей хворіє кожна восьма жінка. Один відсоток хворих на це онкологічне захворювання становлять чоловіки.

Типи раку молочної залози

Онкологічне захворювання грудей поділяється на неінвазивний та інвазивний рак.

Неінвазивний рак грудей не поширюється за межі його початкового місця розвитку. Тобто локалізується лише в молочних протоках або залозистій тканині грудей, не “мандруючи” до лімфатичних вузлів або інших органів.

Неінвазивний рак молочної залози може бути двох основних підтипів:

 1. Протокова (дуктальна) карцинома in situ (DCIS). Її ракові клітини зосереджуються лише в молочних протоках і не проникають через стінки протоків до сусідніх тканин.
 2. Долькова (лобулярна) карцинома in situ (LCIS). У цьому випадку ракові клітини формуються в залозистій тканині грудей, але не проникають до суміжних тканини. LCIS вважається передраковим станом, який сигналізує про високу вірогідність розвитку злоякісного утворення у найближчому майбутньому.
 3. Рак Педжета. Ця форма раку грудей розвивається у протоках залози з ураженням шкіри ареоли та соска.

Одна з головних особливостей неінвазивного раку грудей полягає у тому, що він зазвичай не супроводжується симптомами і виявити його можна лише під час проведення скринінгу молочних залоз.

Інвазивний рак молочної залози є одним із основних типів раку грудей. Він зароджується в молочних протоках або часточках, а потім проникає до суміжних з грудьми тканин та органів. У порівнянні з неінвазивним раком молочної залози, інвазивний є значно агресивнішим та небезпечнішим для життя людини. Цей вид раку сприяє поширенню захворювання до інших органів через кровоносні та лімфатичні судини.

90% випадків інвазивного раку молочної залози складають такі два підтипи захворювання:

 1. Інвазивна (інфільтруюча) протокова карцинома (IDC). Даний вид раку молочної залози є найпоширенішим з-поміж інших видів. При цьому діагнозі ракові клітини спочатку формуються в молочних протоках, а згодом поширюється на суміжні тканини через лімфатичну систему чи кровообіг.
 2. Інвазивна долькова карцинома (ILC). Першочергово рак даного типу розвивається в залозах, які продукують молоко (в дольках), але згодом швидко потрапляє до інших тканин та органів. Цей діагноз зустрічається в одному з десяти випадків захворювання на РМЗ.

Інвазивна долькова карцинома (ILC) має кілька особливостей, які істотно відрізняють її від інших підтипів раку молочної залози:

 • Складність діагностування на ранній стадії. ІLC може бути менш помітною під час інструментальних мамологічних обстежень та пальпування через його нетипову для пухлин форму та розташування, а також здатність до дифузного розповсюдження в тканинах грудей. Це означає, що ця карцинома може поширюватися вздовж тканин дольки та навколо неї, а не утворювати чітко визначену пухлину.
 • Швидке поширення до лімфатичних вузлів. ІLC частіше та швидше проникає до лімфатичних вузлів, ніж інші підтипи раку молочної залози, що може впливати на планування та прогноз лікування.

Фактори ризику розвитку раку молочної залози

Рак молочної залози — складне онкологічне захворювання, яке розвивається завдяки комбінації кількох і більше факторів. Основними вважаються такі причини появи хвороби:

 1. Стать та вік. Жінки мають набагато більший ризик розвитку раку молочної залози, ніж чоловіки через будову грудної залози. Також суттєвим фактором є вік, тож з роками вірогідність появи РМЗ лише зростає.
 2. Зайва вага. Ожиріння суттєво підвищує ризик розвитку раку молочної залози, особливо після менопаузи.
 3. Сімейний анамнез та генетика. Якщо в сім’ї людини були випадки раку молочної залози, особливо у близьких родичів, то ризик появи цього раку у неї також підвищується. Спричинити появу злоякісного утворення в грудях можуть також певні генетичні мутації, зокрема BRCA1 та BRCA2.
 4. Попередні випадки раку молочної залози. Жінки, які раніше мали рак в одній молочній залозі, мають підвищений ризик розвитку раку у другій залозі.
 5. Гормональні фактори та супутні захворювання. Пізнє настання першої менструації (менархе) та ранній вік настання менопаузи можуть збільшити ризик появи раку грудей. Також спровокувати формування онкологічного утворення може довготривала експозиція естрогену, така як прийом гормональної замісної терапія. Окрім цього причинами появи РМЗ можуть бути цукровий діабет та патології щитоподібної залози.
 6. Наявність доброякісних утворень. Фіброаденома та внутрішньопротокова папілома з часом можуть переродитись у злоякісні форми.
 7. Малорухливий спосіб життя. Низька фізична активність призводить до погіршення стану здоров’я людини і розвитку різних захворювань, включно з РМЗ.
 8. Погіршення якості сну. Гормон сну, мелатонін, покращує імунну систему організму та допомагає протидіяти появі ракових захворювань. Нестача цього гормону “розв’язує руки” раку. Доведено, що жінки, які тривалий час працюють у нічну зміну, частіше хворіють на рак грудей, ніж люди, які дотримуються здорового режиму сну.
 9. Шкідливі звички. Куріння, вживання алкоголю та неправильне харчування можуть пошкоджувати ДНК, погіршувати імунітет, а також впливати на гормональні зміни в організмі людини, що призводить до розвитку РМЗ.
 10. Радіація. Тривале перебування в місцях з підвищеним рівнем радіації або отримання радіаційної терапії грудей у молодому віці можуть збільшити ризик розвитку раку молочної залози.

Симптоми раку молочної залози

Будь-які зміни в молочних залозах потребують консультування лікаря-мамолога, проведення діагностики та визначення причини цих змін.

Ось деякі можливі симптоми раку молочної залози:

 • Видозміна грудей: зміни у формі та розмірі, асиметрія розташування сосків тощо.
 • Виділення з сосків: кров, гнійні та інші нетипові виділення з соска.
 • Зміни на шкірі грудей: почервоніння, утворення язв та виразок, загрубіння ділянок шкіри молочних залоз.
 • Поява ущільнень, горбкуватості чи навпаки ямок на молочній залозі.
 • Вузли під пахвами: збільшення та затвердіння лімфатичних вузлів, поява ущільнень та болісні відчуття.
 • Втягнення соска.
 • Біль або дискомфорт у грудях.
 • Втрата апетиту та різке схуднення.

Важливо пам’ятати, що на початкових стадіях захворювання може протікати безсимптомно.

Методи діагностики раку грудей

Обстеження молочних залоз включають в себе клінічні (пальпаторні) та інструментальні (за допомогою обладнання) методи діагностики, які допомагають виявити наявність злоякісного утворення або передраковий стан.

До інструментальних методів діагностики раку молочної залози належать:

 1. УЗД молочних залоз.
 2. Мамографія.
 3. Біопсія.
 4. МРТ грудей.
 5. Комп’ютерна томографія (КТ) та позитронно-емісійна томографія (ПЕТ-КТ).

Способи лікування раку грудей

Лікування раку молочної залози залежить від стадії раку, характеристики пухлини, загального стану здоров’я пацієнта та його особистих вподобань. Тому для кожного пацієнта лікар розробляє індивідуальний протокол лікування, який може базуватися на наступних методах лікування:

 • Хіміотерапія. Застосування препаратів, які знищують або пригнічують ракові клітини.
 • Хірургічне втручання. Видалення пухлини та, у разі потреби, лімфатичних вузлів.
 • Променева терапія. Використання високоенергетичних променів для знищення ракових клітин після хірургічного втручання або як основний метод лікування.
 • Гормонотерапія. Прийом ліків для блокування дії статевих гормонів, що стимулюють ріст ракових клітин.
 • Таргетна терапія. Використання ліків, спрямованих на конкретні молекулярні мішені у ракових клітинах.

Методи профілактики раку молочної залози

Для зниження ризику появи раку молочної залози, лікарі рекомендують:

 • раз на місяць здійснювати самообстеження молочних залоз з 6 по 12 день циклу або в будь-який фіксований день місяця з настанням менопаузи;
 • раз на рік здійснювати профілактичні скринінги молочних залоз: УЗД грудей жінкам до 40 років та мамографію після 40 років;
 • контроль ваги;
 • дотримання здорового способу життя: збалансоване харчування, графік здорового сну, баланс роботи та відпочинку, відмова від куріння, обмежене вживання алкогольних напоїв, фізична активність тощо.

Добавить комментарий