Screening Mammography Banner -  PosterMyWall (1)

Мамографічне обстеження є одним з основних методів діагностики раку молочної залози та інших патологій у грудях. Під час мамографії використовується низькодозоване рентгенівське випромінювання, яке дозволяє отримати чітке зображення тканини молочної залози.

Численними дослідженнями доведено, що у жінок, які регулярно проходять мамографію, вдається помітити злоякісне утворення на початковій і навіть нульовій стадіях. Це дозволяє уникнути агресивних методів лікування, а також майже на 100% гарантує досягнення пацієнткою сталої ремісії.

Кому і як часто рекомендовано проходити мамографію

Для раннього виявлення онкологічного захворювання грудей мамографію рекомендовано робити всім жінкам після сорока років. Водночас, якщо жінка має сімейний анамнез, високі фактори ризику розвитку раку, а також підозрілі утворення або передракові стани в грудях, лікар може рекомендувати проведення мамографічного скринінгу раніше.

Частота проведення мамографії може варіюватись в залежності від рекомендацій лікаря та національних настанов. Та зазвичай доцільно проходити це рентгенівське обстеження молочних залоз щорічно або раз у два роки. Однак, для жінок з підвищеним ризиком розвитку раку може бути рекомендовано обстежуватися частіше.

Які патології “помічає” мамографія

Мамографія є цінним інструментом для виявлення різних патологій грудей, зокрема:

 • Рак грудей. Мамографічне обстеження допомагає виявити ранні стадії раку молочної залози, коли утворення ще невидимі та невідчутні пальпаторно. Також воно дозволяє оцінити аномальні згущення та зміни в структурі або формі молочних залоз, які можуть свідчити про раковий процес.
 • Доброякісні новоутворення. Мамографія діагностує кісти, фіброаденоми, фіброзно-кистозні зміни та інші типи доброякісних пухлин та допомагає з’ясувати характер та розмір утворення.
 • Аномалії кальцію. Мікрокальцинати, які представляють собою дрібні відкладення кальцію у молочних залозах, є добре помітними під час проведення мамографії. Мікрокальцинати потребують особливої уваги та дообстеження, адже зазвичай вони вказують на розвиток патологічних процесів, таких як рак молочної залози.
 • Зміни у структурі тканини. Мамографія дозволяє виявити структурні зміни в тканині молочної залози, які можуть свідчити про патологічні стани.

Як підготуватися до мамографіфії

Аби обстеження було максимально комфортним та швидким, радимо заздалегідь здійснити кілька підготовчих кроків:

 • Одяг. Йдучи на обстеження одягніть двокомпонентний комплект одягу. Наприклад, сорочку та спідницю. Це дозволить під час скринінгу оголити лише верхню частину тіла, а не роздягатися повністю.
 • Антиперспіранти. Перед мамографією не використовуйте засоби гігієни, які містять тальк (дезодоранти, антиперспіранти, лосьйони, крема тощо). Адже тальк може створити тінь на знімку або інтерферувати з якістю зображення.
 • Прикраси. Для максимальної якості зображення перед обстеженням зніміть з грудей всі прикраси: намисто, ланцюжок з хрестиком тощо.
 • Силіконові імпланти. Повідомте лікаря про наявність силіконових імплантів у грудях. Це дозволить медику виставити параметри на мамографі таким чином, аби, враховуючи імпланти, результати на знімку були максимально точними.

Як здійснюється мамографія та її тривалість

Тривалість мамографії може залежати від кількох факторів, таких як тип обстеження, кількість знімків, індивідуальні особливості пацієнта та процедурні протоколи медичного закладу. Зазвичай мамографія займає близько 15-30 хвилин.

Під час мамографії жінка розміщує по черзі груди між двома пластинами мамографа. Ці пластини стискають молочну залозу на короткий проміжок часу (зазвичай це кілька секунд), що допомагає отримати якісні зображення. Деякі жінки можуть відчувати дискомфорт або легкий біль під час стиснення грудей.

Протипоказання до мамографії

Існують кілька протипоказань та обмеження для проведення мамографії. До них належать:

 • Вагітність. Рентгенівське випромінювання може становити небезпеку для розвитку плоду, тому лікарі рекомендують відкласти мамографічне обстеження або скористатися УЗД, якщо у майбутньої мами немає підозри на рак грудей. Якщо ж життю жінци загрожує онкологічне захворювання, лікарі можуть провести мамографію, прикривши її живіт спеціальним свинцевим фартухом, який не пропускає рентгенівські промені.
 • Запальні процеси та виразки на шкірі грудей. У таких випадках лікар може рекомендувати відкласти мамографію до моменту відновлення здоров’я.

Чи може мамографія “помилятися”

Як і будь-який медичний скринінг, мамографія не є абсолютно безпомилковою. Існують певні види раку, які вкрай важко розпізнати навіть за допомогою мамографа. Також є фактори, які можуть призвести до помилок або неточностей у результатах мамографії. До них належать:

 • Якість зображення. Висока щільність тканини молочних залоз (зустрічається у жінок до 40 років), рухи під час зйомки, наявність чужорідних предметів у грудях можуть вплинути на якість зображення та ускладнити діагностування патології.
 • Інтерпретація результатів. Важливу роль у визначенні діагнозу відіграє досвід та кваліфікація радіолога.
 • Хибнопозитивні та хибнонегативні результати. Трапляються рідкісні випадки, коли обстеження вказує на патологію, якої насправді немає. Це називається — хибнопозитивний результат. Хибнонегативний результат навпаки “пропускає” хворобу. Ці помилки можуть бути спровоковані цілим спектром різних причин: щільність тканини молочної залози, розмір, форма та розташування патології тощо.

Враховуючи вище перелічені аспекти, для отримання точнішого діагнозу лікарі можуть призначити додаткові знімки, а також зробити УЗД молочних залоз та біопсію.

Добавить комментарий