Хоча гастрит, виразка шлунку та рак шлунку не є інфекційними захворюваннями та не передаються від однієї особи до іншої, але хвороби шлунку можуть зустрічатися одночасно в кількох членів родини. Причиною такого “співпадіння” може бути інфікування членів родини бактерією Helicobacter pylori, яка провокує запальні процеси у шлунку та кишківнику і може стати причиною появи раку у цих органах.
Helicobacter pylori — що це?
Helicobacter pylori (Нр) — це умовно-патогенна бактерія, що осідає в шлунку та кишківнику людини і є небезпечним збудником різних захворювань. Вона була відкрита в 1982 році австралійськими вченими Баррі Маршаллом і Робіном Ворреном. У 2005 році науковці отримали Нобелівську премію з фізіології та медицини за свою роботу у вивченні Нр.
Нр є однією з найпоширеніших серед небезпечних бактерій у світі. Вона може існувати у шлунку людини протягом багатьох років, жодним чином не виказуючи себе. Водночас часта безсимптомність не заважає бактерії активно шкодити здоров’ю людини, призводячи до розвитку різних гастроінтестинальних захворювань, таких як гастрит, доуденіт, виразкова хвороба та навіть рак шлунка та кишківника.
Симптоми появи Нр
Як згадано вище, Нр зазвичай не любить виказувати свою присутність в організмі людини. Та з часом людина може відчути наступні симптоми:
- Відчуття дискомфорту у шлунку;
- Незначний біль в животі;
- Неприємний запах чи присмак у роті;
- Нудота;
- Відрижки;
- Здуття;
- Безпричинна втрата ваги.
Шляхи зараження Hр
- Вживання немитих овочів та фруктів;
- Вживання зараженої води;
- Недотримання правил гігієни (немиті руки, використання одного і того посуду);
- Від матері до дитині під час пологів та грудного вигодовування;
- Близький контакт із людиною, хворою на Hр (через слину та слиз).
Якщо в родині в когось виявили бактерію Hр, то необхідно обстежити всіх членів сім’ї.
Методи обстеження
Для виявлення небезпечної бактерії застосовують інвазивні (які вимагають проведення ендоскопії) та неінвазивні (не потребують проведення ендоскопії) методи.
До неінвазивних методів належать:
- Імунологічні тести сироватки крові. Цей аналіз дозволяє виявити антитіла до Hр у крові пацієнта. Він підтверджує наявність нещодавно минулої або поточної інфекції, але не може точно вказати на активність інфекції в даний момент. Для контролю лікування бактерії Нр інфекції даний тест не використовується.
- С-дихальний тест з сечовиною. Використовується для діагностики та підтвердження вилікування людини від Нр. Для проведення дослідження пацієнт дихає в спеціальний прилад.
- Визначення фекального антигена Hр (Stool test). Цей тест оцінює наявність антигенів Hр у зразках калу пацієнта.
Інвазивні методи діагностики:
- Швидкий уреазний тест. Здійснюється під час ендоскопічного дослідження шлунку.
- Гістологічний метод. Цей метод є «золотим стандартом» діагностики Нр-інфекції. Він дозволяє провести морфологічну оцінку уражень слизової оболонки та одночасно встановити ступінь ураження органу бактерією.
- Бактеріологічний метод. Цей метод є незамінним для визначення чутливості Hр до антибактеріальних препаратів, особливо у випадках резистентності до терапії, що проводиться.
Лікування Нр
Лікування інфекції Hр обов’язково включає в себе комбінацію антибіотиків та інших лікарських препаратів для ефективного видалення бактерії та запобігання повторному зараженню. Лікарська схема може відрізнятися залежно від стану здоров’я людину, її віку, медичної резистентності та інших факторів. Індивідуальний протокол лікування має сформувати лікар-гастроентеролог. У жодному разі не займайтеся самолікуванням.