deti55478-604x270

1 березня — не лише початок весни, а й Всесвітній день імунітету. Цей день обраний світовим співтовариством не випадково: адже саме з настанням весни функції ослабленої імунної системи працюють не на повну потужність. Розуміючи, що таке імунна система, як вона працює, навіщо вона людині, ми будемо більш мотивовані зміцнювати імунітет.

Як працює імунна система людини

Імунна система — це кілька людських органів, тканин і клітин, взаємне функціонування яких захищає організм від різних інфекцій (вірусів, бактерій, грибків) та інших чужорідних речовин. Коли імунітет слабшає, то ймовірність захворіти збільшується. Людина стає більш вразливою як до бактерій, які ми «чіпляємо» у зовнішньому середовищі, так і до своїх власних. Адже всередині нашого організму перебуває також і патогенна мікрофлора. Збій в роботі імунної системи може спричинити розвиток  аутоімунних захворювань: тоді організм не розпізнає свої власні здорові клітини і починає їх руйнувати.

Імунна система по методах свого функціонування схожа на нервову систему: вона також спрямована до центральних органів і периферичних. Органи і їх тканини реагують на різні сигнали організму, наділені безліччю рецепторів і специфічною пам’яттю. До органів імунної системи відносяться:

 • центральні органи: червоний кістковий мозок
 • периферичні: лімфовузли, селезінка, мигдалики, вилочкова залоза,
  апендикс

Ключове місце в імунній системі займають лейкоцити — білі кров’яні тільця. Вони контактують з чужорідними тілами, що потрапили в організм, і беруть участь у формуванні антитіл для боротьби з інфекцією.

Ознаки ослабленого імунітету

Якщо вас долають часті застуди, відчувається постійна втома, ниють м’язи і суглоби, порушений сон, виникають головні болі і алергічні висипання на шкірі, то таким чином імунна система сигналізує про несправності. Якщо застуди довго не проходять, то це вже наслідок того, що імунітет не зміг побороти вірус, який потрапив в організм . Відсутність імунітету привело б до того, що людський організм кожну «рядову» інфекцію сприймав би, як абсолютно нове захворювання, поступово втрачаючи захисні сили для боротьби з хворобою. Що, власне, відбувається у хворих СНІДом (синдром набутого імунодефіциту): організм перестає чинити опір хворобам і від них людина гине. Імунна система запам’ятовує будь-який контакт з вірусом, бактерією або алергеном і виробляє до них захисні антитіла. Імунітет, який людина набула за все життя в залежності від перенесених захворювань або при вакцинації, називається набутим. Більш рідкісний вид імунітету — вроджений, при якому людина успадковує генетичну несприйнятливість до ряду хворіб.

Які фактори послаблюють імунну систему

Часто ми самі шкодимо своїй імунній системі і підриваємо захисні сили організму. Так, послабити імунітет можуть такі чинники:

 • тривале перебування в стресі, депресія
 • дієти, голодування, нездорова їжа
 • нестача в організмі вітамінів і мікроелементів
 • сильні фізичні навантаження
 • травми або перенесені хірургічні втручання
 • погане  екологічнесередовище
 • шкідливі звички: куріння, алкоголь, низька рухова активність
 • безконтрольне захоплення медикаментами
 • не проліковані хронічні захворювання
 • хронічне недосипання

Як зміцнити імунітет

«Чарівної пігулки» для розвитку міцного імунітету не існує: безумовно, вітамінні комплекси важливо і потрібно приймати. Але по-перше, за рекомендацією лікаря, а по-друге — одними вітамінами не обійтися. Позитивно впливають на захисні сили організму будь-які чинники, пов’язані зі здоровим способом життя. Повноцінний відпочинок, спорт, збалансоване харчування — запорука міцного імунітету.

Не забувайте дбайливо ставитися як до своєї психікиці, так і до психіки оточуючих вас людей. І, як би банально не звучало — дотримуйтесь як особистої гігієни, так і тримайте в чистоті своє житло. Часто інфекція потрапляє в організм через шкіру, з немитою або погано термічно обробленої їжею або брудними руками.

Джерело: Медичний портал Здоров-Інфо

Добавить комментарий