1080_91_shutterstock_77883016_test_610_410

Національний  інституту раку США (NCI) розробив тест оцінки ризику раку молочної залози, який може допомогти вам та вашому лікарю з’ясувати індивідуальний ризик інвазивного раку молочної залози.

Тест доступний за посиланням.

Ризики розвитку раку молочної залози завжди важливо усвідомлювати. Вам обовязково має бути цікаво, як те чи інше рішення у Вашому житті може вплинути на ризик розвитку чи не розвитку цієї недуги. Окрім специфічних чинників пов’язаних саме з цим видом раку слід також памятати про негативний вплив: зайвої ваги, браку фізичних навантажень, відсутність свіжої продукції у раціоні.

Тест розроблений Національним  інститутом раку США використовує для оцінки ризику раку молочної залози статистичну модель Гейла, яка названа на честь доктора Мітчелла Гейла, старшого дослідника Відділу радіаційної епідеміології та генетики цього інституту.

Для оцінки ризиків модель спирається на особисту історію хвороби кожної жінки,  її репродуктивну історію та історію раку молочної залози серед її родичів першого ступеня (матір, сестри, доньки).

Модель Гейла була протестована у великих популяціях білих жінок, і було показано, що він дає точні оцінки ризику раку молочної залози. Іншими словами, модель була «перевірена» для білих жінок. Він також був протестований за даними жіночої акушерсько-жіночої ініціативи для жінок-афроамериканців, і ця модель добре працює, але може недооцінювати ризик афроамериканок із попередніми біопсіями. Ця модель була підтверджена для жінок-азіатських та тихоокеанських островів, але вона  потребує уточнення для іспаноякісних жінок та інших підгруп. Дослідники проводять додаткові дослідження, в тому числі дослідження з населенням меншин, для збору додаткових даних та тестування та вдосконалення моделі.

Тож як розраховуються у тесті ризики та з’ясовується різниця між абсолютним та відносним показниками. Проаналізуємо кожне питання тесту зокрема:

  1. Чи має жінка історію хвороби будь-якого типу раку молочної залози або раку прямої кишки або лобулярної карциноми, чи вона отримувала попередню променеву терапію в судини для лікування ходжківської лімфоми?

Чому це важливо:

Наявність в історії хвороби пухлини карциноми або лобулярної карциноми збільшує ризик розвитку інвазивного раку молочної залози. Інструмент також не може точно передбачити ризик виникнення іншого раку молочної залози для жінок, які хворіють на рак молочної залози. Він не підходить жінка з раком молочної залози та тим, які мали попередню променеву терапію в судини для лікування ходжківської лімфоми. Для прорахунку цієї категорії жінок потрібні інші інструменти.

  1. Чи є у жінки мутації в будь-якому з генів BRCA1 або BRCA2 або діагноз генетичного синдрому, який може бути пов’язаний з підвищеним ризиком раку молочної залози?

Чому це важливо:

Хоча інструмент успішно використовується в клініках для жінок з сімейними історіями раку молочної залози, більш конкретні методи оцінки ризику є доцільними для жінок, які, як відомо, мають мутації, що викликають рак молочної залози, у генах BRCA1 або BRCA2. Подібним чином існує кілька спадкових умов, таких як синдром Лі-Фраумені, що збільшують ризик захворювання на рак молочної залози.

  1. Вік жінки?

Чому це важливо:

Ризик розвитку раку молочної залози зростає з віком. Більшість випадків захворювання на рак молочної залози зустрічаються у жінок старших 50 років. Більшість видів раку розвиваються повільно з часом. З цієї причини рак молочної залози частіше зустрічається серед літніх жінок.

Примітка. Цей інструмент лише розраховує ризик для жінок віком від 35 років.

  1. В якому віці у жінки розпочався менструальний цикл?

Чому це важливо:

Жінки, які мали свій перший менструальний період до 12 років, мають трохи підвищений ризик раку молочної залози. Рівень жіночого гормону естроген змінюється з менструальним циклом. Жінки, в яких починається менструація у дуже молодому віці, мають невелике збільшення ризику раку молочної залози, що може бути пов’язане з тривалішим впливом  естрогену упродовж усього життя.

  1. В якому віці жінка народила першу дитину?

Чому це важливо:

Ризик залежить від багатьох чинників, включаючи вік першого народження та сімейної історії раку молочної залози. Взаємозв’язок цих двох факторів у білих жінок показана в наступній таблиці відносних ризиків.

Вік народження першої дитини

 

Кількість родичів з анамнезом рак молочної залози
0 1 більше 2
до 20 1 2,6 6,8
20-24 1.2 2.7 5.8
25-29 1.5 2.8 4.9
за 30 1.9 2.8 4.2

Для жінок з 0 або 1 постраждалими родичами ризик збільшується з віком при першому народженні. Для жінок з двома або більше родичами першого ступеня ризик знижується з віком при першому народженні.

  1. Скільки родичів першого ступеня (мати, донька, сестра) мали рак молочної залози?

Чому це важливо:

Маючи одного або кількох родичів першого ступеня (матері, сестер, дочок), які мали рак молочної залози, у жінки збільшуються ризики на розвиток цього захворювання.

  1. Чи мала жінка біопсію грудей?

7а: Скільки раніше було біопсій грудей (позитивних чи негативних) у жінки?

7b: Чи була у жінки щонайменше одна біопсія грудей при атиповій гіперплазії?

Чому це важливо:

Жінки, які мали біопсію грудей, мають підвищений ризик раку молочної залози, якщо їх біоптати показали атипову гіперплазію. Самі біопсії молочної залози не викликають раку.

  1. Вкажіть вашу расу

Чому це важливо:

Оригінальний інструмент оцінки ризику раку молочної залози базувався на даних білих жінок. Але раса / етнічність може впливати на розрахунок ризику раку молочної залози. Протягом багатьох років, коли з’явилися додаткові дані, дослідники НКІ оновили цей інструмент, щоб більш точно оцінити ризик для жінок-африканських та азіатських та тихоокеанських островів. Для латиноамериканських жінок частина моделі походить від білих жінок, які брали участь у демонстраційному проекті з виявлення раку молочної залози та даних SEER. Оцінки ризику для латиноамериканських жінок, таким чином, підлягають більшій невизначеності, ніж у білих жінок. Розрахунки для американських індіанців та корінних жінок Аляски повністю ґрунтуються на даних білих жінок і можуть бути неточними. Недавні іммігранти з сільського Китаю та деяких інших частин Азії, ймовірно, мають менший ризик, ніж передбачає модель. Дослідники проводять додаткові дослідження, включаючи дослідження з населенням меншин, для збору додаткових даних та підвищення точності результатів.

Пояснення результатів

Оцінки ризику, розраховані за допомогою інструмента, — це оцінки абсолютного ризику раку молочної залози. Абсолютний ризик виникнення раку молочної залози — це шанс або вірогідність розвитку інвазивного раку молочної залози в певний віковий інтервал.

 

Добавить комментарий