name -    PosterMyWall (63)

До Всесвітнього місяця обізнанності про рак молочної залози журналісти Благодійного фонду «Квітна» поспілкувалися з Ігорем Семеновичем Ковальчуком  про здоров’я молочних залоз, гормони і зв’язок  між ними

Ігор Семенович — лікар-хірург вищої кваліфікаційної категорії, хірург-мамолог, керівник проекту “Здоров’я молочної залози”, член Європейської Асоціації Медичних Онкологів ESMO, почесний член Пенсильванського університету США та заслужений лікар України.

Молочні залози — це дзеркало духовного, фізичного та гормонального стану жінки, а з медичного боку — метаболічних чи ендокринних порушень. Всі гормональні системи напряму впливають на молочну залозу.

Що собою представляє ендокринна система

Ендокринна система — це система органів і клітин, які продукують біологічно-активні речовини, що створюють так звану динамічну рівновагу в організмі людини — гомеостаз. Тобто забезпечують повноцінне, раціональне та красиве життя людини.

Ендокринна система працює за принципом зворотного зв’язку, як кібернетична машина. Наприклад, є датчик, найчастіше це відділ мозку гіпоталамус, який реагує на значення показників гормонів. Уявімо, що рівень гормону тироксину недостатній. Гіпоталамус запускає сигнал “виправити цей показник”. Інший відділ мозку — гіпофіз, підпорядкований гіпоталамусу, починає виділяти додаткову кількість цього гормону, аби умовна система гіпоталамусу побачила, що показник у нормі. Це сприймає щитоподібна залоза і регулює утворення й виділення ще більшої кількість тироксину. Коли його кількість в організмі збільшується, відбувається сигнал гальмування, що його вже занадто багато. Тоді гіпоталамус реєструє новий сигнал “рівень достатній” і припиняє виділяти тиреотропний гормон.

Гормони молочної залози

Гормони продукуються в організмі людини упродовж усього періоду її життя. Змінюється лише їхня кількість.

У тканині молочної залози постійно присутня певна концентрація гормонів прогестерону та естрадіолу, а також їхні рецептори. Естрадіол — гормон першої фази циклу, прогестерон — другої. Часто буває, що кількість гормонів нормальна, а чутливість рецепторів підвищена або знижена (абсолютна або відносна чутливість) — це призводить до дисбалансу.

Також важливу роль у житті жінки відіграє гормон пролактин. Він, спільно з естрогенами та прогестинами, суттєво впливає на формування та функціювання активності молочної залози, яка зазвичай сприяє лактації. Окрім цього пролактин підвищує кількість та чутливість рецепторів. Їхній надлишок може нашкодити молочній залозі, сприяючи процесу проліферації — новоутворення клітин та внутрішньоклітинних структур. Також до розвитку проліферативних процесів може призвести й надлишок естрадіолу.

Гормональний збій і можливі наслідки для молочних залоз

У кожній людині функціонують вісімнадцять гормонів, сімдесят комбінацій та триста підвидів. Цю генетичну міцність організму розбалансувати досить складно, але якщо людина живе в хронічному стресовому стані й не уникаючи шкідливих звичок, то звичайно система гомеостазу може розбалансуватися, що призведе не лише до зміни кількості гормонів, а й до кількість рецепторів та їхньої чутливості до гормонів. А це може негативно впливати на всі органи системи. Таким чином, якщо ми маємо збільшену кількість естрогенів чи їхніх метаболітів, які спричиняють виражену дію на тканину молочної залози, то залоза може не витримати цих ударів й виникне пухлина. Тому ми повинні уникати гормональних збоїв.

Причини виникнення гормональних збоїв

Гормональні порушення можуть виникнути на тлі порушень режиму життя, прийому анаболічних препаратів, збільшення індексу маси тіла, а також переривання вагітності.

Природою так створено, що організм людини розвивається циклічно: народження, дитинство, пубертатний період, молодість, вагітність, народження дитини, лактація, передменопаузальний і менопаузальний період — ця програма генетично закладена. Вагітність, включно з лактацією, — запущена на півтора два роки програма, а її переривання — ламає програму і призводить до катастрофічних змін.

Наприклад, якщо ми вимикаємо комп’ютер з розетки або натискаємо кнопку «reset», то комп’ютер витримає три-чотири такі спонтанні вимкнення й перезавантаження, а потім дасть збій. Те саме відбувається з жіночим організмом. Організм може витримати кілька катастрофічних змін, але, коли додається генетична спадковість, анамнез раку, навколишні фактори й системні збої, то дуже просто може з’явитися злоякісне утворення в молочних залозах.

Тому жінки мають слідкувати за гормональними та іншими змінами в організмі й робити регулярно скринінги щитоподібної залози, молочної залози, малого тазу та перевіряти гормональну панель.

Мастопатія

Порушення роботи в кишківнику та психоемоційного комфорту призводить до циклічної форми мастидонії, яка тісно пов’язана з гормональним балансом, дисбалансом та з’являється при виникненні абсолютної або відносної гіперестрогенії — підвищення пролактину, який прогресує розвиток мастопатії.

Також появу мастопатії може спричинити і збільшення рівню естрогенів або його метаболітів

у крові.

Кожній жінці варто пам’ятати, здоров’я починається з любові до себе. Якщо ми себе любимо й поважаємо, то не уникаємо обстежень.

Наведу такий приклад, коли ми купуємо автомобіль, в автосалоні нам кажуть, що через три тисячі кілометрів пробігу необхідно пройти перше ТО, а потім раз на рік або кожні 10 000 кілометрів. Ми дотримуємося рекомендацій і проходимо ці ТО. Чому ж коли ми плануємо прожити довге й щасливе життя, народити здорову дитину, то не займаємося профілактикою захворювань у себе? Адже лікування передпухлинних та дисгормональних станів у тридцять-п’ятдесят разів дешевше, ніж вартість витрат, спрямованих на подолання катастрофічних змін, викликаних недбалим ставленням до свого здоров’я.

Добавить комментарий