name -    PosterMyWall - 2022-01-25T121010.706

Сподіваючись на покращення здоров’я, ми пачками скуповуємо вітаміни. Іноді призначаємо їх собі, ігноруючи припис лікаря. Наче це чудодійний еліксир і він здатен зцілити від хвороб, продовжити наше життя. Але в кращому випадку вітаміни не ефективні. У гіршому – можуть призвести до смерті.

Епоха вітаміну С

Лауреат Нобелівської премії американець Лайнус Полінг одного разу вирішив покращити свій традиційний сніданок і припустився смертельної помилки.

У 65 років знаменитий учений став додавати в апельсиновий сік вітамін С. Він щиро вірив, що це необхідно, хоча з таким самим успіхом міг додавати кофеїн до кави. І це при тому, що Полінг, як писали про нього колеги «… був колосом науки XX століття, праці якого заклали основи сучасної хімії».

Один із найвпливовіших учених у світі свято вірив у силу вітамінів. Але він і не підозрював, що наражає не лише своє життя на небезпеку. Адже саме завдяки йому в світі почалася «епоха вітаміну C».

У бестселері «Як прожити довше і почуватися краще» Полінг стверджував: «Додатковий прийом цієї речовини допомагає боротися із застудою». Він приймав вітамін по 18000 мг (18 г) щодня. А це у 50 разів перевищує рекомендовану лікарями норму.

У 1980-х роках США зіштовхнулися із ВІЛ. Полінг заявив: вітамін C може зціляти буквально все. Його продажі злетіли до небес, як і популярність вченого. В 1992 році обкладинку Time прикрасив заголовок: «Реальна сила вітамінів». Їх хвалили як порятунок навіть від раку.

Проте, наукові дослідження не підтвердили ефективність вітамінів.

Полінг вважав, що вітамін C належить до антиоксидантів – особливої категорії природних сполук, до якої також належать вітамін Е, бета-каротин та фолієва кислота. Нібито вони нейтралізують активні молекули (або вільні радикали), можуть уповільнювати процес старіння та боротися із захворюваннями.

В 1956 році Денхам Харман із Університету в Берклі розвіяв цей міф.

Він заявив, що вільні радикали, навпаки, є причиною:

  • руйнування клітин;
  • виникнення хвороб;
  • старіння.

Не лише джерело життя

Процес утворення вільних радикалів починається з мітохондрій. Це мікроскопічні двигуни усередині наших клітин.

Усередині їх мембран поживні речовини та кисень переробляються у воду, вуглекислий газ та енергію. Так відбувається клітинне дихання. Цей механізм є джерелом енергії всіх форм життя.

Крім поживних речовин і кисню для цього процесу потрібен постійний потік негативно заряджених частинок або електронів. Їхній потік проходить через чотири білки в мембранах мітохондрії, що нагадують водяні млини. Таким є виробництво нашої енергії. Але електрони можуть «втікати» з клітинних млинів і вступати в реакції з молекулами кисню.

В результаті утворюються вільні радикали. Це дуже активні молекули із вільним електроном. Для підтримки свого заряду вони забирають електрони у життєво важливих молекул – ДНК та білків. Ось чому з часом в організмі відбуваються мутації, що призводять до раку чи старіння.

Тобто, кисень може бути не лише джерелом життя, а й смерті.

Невтішні результати

У 80-ті роки ХХ століття вчені почали активно проводити експерименти. Вони давали різні вітаміни мишам із кормом чи шляхом ін’єкції. Застосовувалися різні способи, але було отримано схожі результати. Виявилося, що надлишок «корисностей» не сповільнював процес старіння і не запобігав захворюванням.

Один із експериментів показав: вітаміни ще й підвищують рівень захворюваності на рак серед курців.

Наприклад, 1994 року в Фінляндії у дослідженні брали участь 29 133 курців віком від 50 до 60 років. У групі, яка приймала бета-каротин, захворюваність на рак легенів зросла на 16%.

Схожі результати дало дослідження у США за участі жінок у період пост менопаузи. Вони щодня протягом 10 років приймали фолієву кислоту (різновид вітаміну В). Після цього ризик раку грудей у них збільшився на 20% порівняно з тими, хто нічого не приймав.

З часом стало лише гірше. У 1996 році експеримент за участі 1000 затятих курців довелося припинити на два роки раніше терміну. Тому що після прийому бета-каротину та вітаміну A кількість випадків на рак легенів у піддослідних збільшилась на 28%, а смертей – на 17%. І це не просто цифри. У групі, яка приймала вітаміни, щороку помирало на 20 осіб більше, ніж де призначали плацебо.

Вчені заявили, що отримані результати дають вагомі підстави відмовитися від прийому бета-каротину, і навіть бета-каротину разом із вітаміном A.

Фатальна ідея

Втім, деякі випробування все ж таки довели користь вітамінів. Особливо у випадках, коли учасники не мали змогу харчуватися раціонально.

Лише у семи дослідженнях прийом вітамінів був певною мірою корисний: в учасників знизився ризик захворювань серцево-судинної системи та раку підшлункової залози.

Десять експериментів взагалі не продемонстрували користь вітамінів. Результати були такими, начебто всі приймали плацебо.

Підсумки інших 10 дослідів виявилися просто плачевними. Більшість пацієнтів перебували в ще гіршому стані, ніж до прийому вітамінів. Крім того, у групах збільшилася захворюваність на рак легенів та рак грудей.

Знаменитий учений-хімік Лайнус Полінг навіть і не підозрював, що його власні ідеї можуть бути небезпечними. Виявилося, що прийом додаткових доз вітаміну С не захистить навіть від звичайної застуди. В 1994 році хімік помер від раку простати.

Вітамін C зовсім не став панацеєю, хоча Полінг свято вірив у це й активно доводив.

Більшість досліджень пов’язують прийом вітамінів із виникненням онкології. У 2007 році фахівці Національного інституту онкології США з’ясували: у чоловіків, які приймали мультивітаміни, ризик померти від раку простати був у двічі вищим, ніж у тих, хто просто нормально харчувався.

У 2011 році подібне дослідження за участі 35533 здорових чоловіків виявило, що прийом вітаміну E з селеном збільшував у них ризик раку простати на 17%.

Тим не менш, улюблений Полінгом вітамін C при правильному дозуванні може нейтралізувати високоактивні вільні радикали, забираючи у них вільний електрон. Проте, прийнявши його, він сам стає вільним радикалом, здатним пошкодити наші клітинні мембрани, білки та ДНК.

Корисні вбивці

Нині ми знаємо, що вільні радикали відіграють важливу роль у роботі нашого організму. Без них клітини продовжували б рости, а також ділитися безконтрольно. Цей процес називають раком.

Під час стресу саме молекули вільних радикалів починають вироблятися активніше, діючи як безшумний сигнал нашої імунної системи. В результаті клітини, що стоять на сторожі нашого імунітету –макрофаги і лімфоцити – починають ділитися й інтенсивно боротися з новим ворогом.

Усередині імунної клітини вільні радикали використовуються лише для вбивства та руйнування. Ця їх особливість стає необхідною під час небезпеки. Вірус, що потрапив до організму, вони буквально розривають на шматочки.

Таким чином, здорова імунна реакція залежить від наявності в організмі вільних радикалів.

Як відомо, вогонь небезпечний, але люди навчилися використовувати його собі на користь. Так само і наші клітини змогли розвинути механізми контролю та використання вільних радикалів.

Тобто, позбавлятися від вільних радикалів за допомогою вітамінів не варто.

Бо ми станемо мішенню для інфекцій.

Правило п’яти овочів або фруктів

Не варто заперечувати, що вітамін С є частиною здорового способу життя. Втім, як й інші речовини. Але саме здорове харчування є найкращим способом продовжити наше перебування на землі.

Вчені вважають, що прийом вітамінів виправданий лише тоді, коли в організмі спостерігається реальний дефіцит необхідної речовини. Найкраще отримувати її з продуктів харчування, які містять певний набір антиоксидантів, що діють у комплексі.

Десятки років вчені намагалися зрозуміти складну біохімію вільних радикалів та антиоксидантів. Вони залучили до досліджень сотні тисяч добровольців. Витратили на клінічні випробування мільярди доларів. Попри це, сучасна наука не в змозі запропонувати нічого кращого, ніж порада, відома навіть школяру: вживайте по п’ять овочів або фруктів щодня.

Але більшість людей все одно продовжують регулярно купувати вітаміни та мінерали, витрачаючи на них величезні гроші. Хоча всі необхідні людині вітаміни та мікроелементи можна легко знайти в натуральному вигляді.

В часописі Annals of Internal Medicine нещодавно вийшла стаття «Досить: припиніть викидати гроші на мультивітаміни». У ній вчені розповіли про результати трьох досліджень за участі 450 тисяч осіб.

Вони з’ясували, що вітаміни не знижують ризик:

  • серцевих захворювань;
  • раку;
  • деградації розумових здібностей та пам’яті.

Дослідники довели, що «чарівні пігулки» не є найкоротшим шляхом до здоров’я. Набагато корисніше просто вживати здорову їжу, підтримувати нормальну вагу, а також скоротити кількість насичених жирів, транс жирів, цукру, кофеїну та солі.

Винятком є препарати з фолієвою кислотою для жінок репродуктивного віку. Саме вона перешкоджає виникненню вродженого дефекту нервової трубки у немовлят, якщо мати приймала її до раннього етапу вагітності. Тому всім жінкам репродуктивного віку рекомендується щодня приймати по 400 мікрограмів фолієвої кислоти. Залізо, що міститься в полівітамінах, також може бути для них корисним.

Витрачайте гроші на корисні продукти. Це збереже вам здоров’я та навіть життя.

Джерело: ВВС

Добавить комментарий