Відсутність фізичних вправ і неправильне харчування сприяють появі зайвої ваги і можуть призвести до розвитку запального процесу в організмі. Ці процеси пов’язані з виникненням багатьох онкологічних захворювань, серед яких і рак молочної залози.
Водночас численні дослідження показують, що фізична активність зменшує не лише ризик розвитку грудей, але і його повернення (рецидиву).
Люди, які проходять лікування раку молочної залози і ведуть активний спосіб життя отримують значні переваги як на фізичному, так і психологічному рівні, а саме:
- покращується фізичний стан та функції організму;
- зменшується тривожність;
- знижуються прояви депресії;
- зменшується відчуття втоми;
- покращується якість життя.
Найбільш ефективними під час лікування раку вважаються такі спортивні вправи:
- ритмічні, повторювані рухи під час яких задіяні великі м’язи вашого тіла (ходьба, біг, їзда на велосипеді, танці тощо);
- вправи на гнучкість, завдяки яким розтягуються м’язи (йога, тайцзи, тощо);
- силові вправи (підняття гирі, вправи з опорною стрічкою, підтягування та віджимання).
На жаль, здебільшого люди, які проходять лікування раку — особливо лікування прогресуючої стадії раку — не займаються спортом, хвилюючись, що фізичні вправи можуть бути небезпечними для них. Але лікарі запевняють, що під час неметастатичного раку (ракові клітини не поширилися на інші органи) фізичні вправи підуть людині лише на користь. Також онкологи можуть рекомендувати вправи перед оперативним втручанням.
У випадку з метастатичним раком молочної залози, який поширився на кістки, медики радять пацієнтам брати участь у програмах вправ під наглядом лікаря.
Та перш ніж розпочати заняття спортом, варто порадитися зі своїм лікарем і дізнатися чи є вправи, які не варто робити. Також потрібно поступово “вводити” спорт у своє життя, особливо, якщо раніше людина не вела активний спосіб життя. Можна починати з 15-20 хвилинної ходьби на день, поступово збільшуючи час. Повільна їзда на велосипеді або легка розтяжка також є хорошим способом почати регулярно займатися спортом.
Щодо харчування, то особливо популярними дієтами під час лікування раку є:
- кетодієта;
- дієта з низьким вмістом вуглеводів;
- дієти з низьким вмістом жиру;
- голодування;
- функціональне харчування.
Та наразі недостатньо доказів “за” чи “проти” дієт або способів харчування для полегшення побічних ефектів і покращення якості життя. Також немає достатньо доказів, щодо доцільності схуднення під час лікування раку.
Водночас лікарі не рекомендують пацієнтам дотримання нейтропенічних дієт з метою зниження вірогідності інфікування мікробами і бактеріями. Оскільки ризики недоотримати корисні мікроелементи і вітаміни переважають ймовірні переваги дієти.
Нагадаємо, що люди, які дотримуються нейтропенічну дієту, уникають споживання обробленого та в’яленого м’яса, сирої риби, свіжих та заморожених фруктів і овочів.
Джерело: BRESTCANCER.ORG