28 липня у всьому світі проводяться заходи, присвячені Всесвітньому дню боротьби з гепатитом, що є дуже актуальним для України сьогодні. Адже велика війна росії проти України істотно вплинула на поширення, діагностування і лікування вірусу гепатиту.
Тому ми маємо бути обізнаними й відповідальними по відношенню свого здоров’я.
Що таке гепатит
Гепатит — захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження.
До основних причин розвитку гепатиту належать:
- віруси гепатиту (А, В, С, D і Е);
- деякі інфекційні захворювання;
- токсичні речовини (алкоголь, деякі наркотичні препарати);
- медикаменти;
- аутоімунні захворювання.
Найбільш небезпечними вважаються віруси гепатиту В і С оскільки вони є основними причинами розвитку цирозу та раку печінки.
Можливі шляхи передавання вірусу гепатиту залежать від його типу
Основний спосіб передачі вірусів гепатиту А і Е є фекально-оральний: через брудні руки, вживання немитих овочів чи фруктів, страв, приготовлених інфікованою людиною без дотримання необхідних санітарно-гігієнічних норм, вживання забрудненої води.
Потрапляння вірусу через травмування шкіри, кров чи слизові оболонки найбільш характерне для гепатиту В, С і D:
- переливання інфікованої крові або її компонентів;
- вживання наркотиків ін’єкційно та інтраназально;
- інвазивні медичні та немедичні маніпуляції із використанням забрудненого інструментарію (хірургічні втручання, стоматологічні процедури, гемодіаліз, татуювання, пірсинг, манікюр тощо);
- вертикальне передавання від матері до дитини (стосується більше вірусного гепатиту В);
- побутовим шляхом (унаслідок спільного використання зубних щіток, лез для гоління тощо та інших індивідуальних засобів гігієни, що можуть містити сліди крові);
- статевим шляхом під час незахищених статевих контактів.
Через агресію росіян сильно збільшилися випадки поранень і вірогідність інфікування людей вірусами гепатиту також істотно зросла. Тому медики наполегливо рекомендують українцям регулярно проходити тестування.
Як повідомляє Центр громадського здоров’я МОЗ України, тестування на віруси гепатиту можна безкоштовно зробити у свого сімейного лікаря або в пунктах тестувань на гепатити.
Якщо аналіз виявиться позитивним, необхідно звернутися до лікаря-інфекціоніста або гастроентеролога для отримання призначення та безкоштовного лікування.
Завдяки сучасним медичним препаратам близько 95% людей з ВГС повністю одужують після три- або шестимісячного прийому ліків.
Що ж стосується лікування гепатиту В, то цей вірус можна ефективно стримати, приймаючи необхідні препарати.
Головне — вчасне виявлення захворювання і прийом коректного лікування.