З віком тонкий кишківник людини поступово зменшує виробництво лактази — ферменту, який сприяє нормальному перетравленню та засвоєнню лактози організмом. Лактоза — вид природного цукру, що присутній в молоці та молочних продуктах. Коли настає дефіцит лактази в кишківнику, організм сприймає “молочку” як чужорідного агента і починає надсилати нам сигнали про це.
Найпоширенішими симптомами лактозної непереносимості є:
— здуття;
— біль у шлунку;
— бурчання в животі;
— надмірне газоутворення;
— діарея;
— нудота (блювота);
— свербіння шкіри.
Така реакція організму може з’явитися вже через пів години після вживання продукту з лактозою і спостерігатися кілька днів поспіль.
Вміст лактози 100 г продукту:
- Молочний шоколад — 9,5 г;
- Морозиво — 6,7 г;
- Кефір — 6,0 г;
- Молоко цільне — 5,3 г;
- Знежирене молоко — 4,8 г;
- Козяче молоко — 4,5 г;
- Вершки для кави — 3,8 г;
- Знежирені йогурти — 3,0-4,0 г;
- Сметана — 2,5-3,0 г;
- Кисломолочний сир — 2,6 г;
- Твердий сир — 1,0-3, г;
- Вершкове масло — 0,6 г;
- Маргарин — 0,1 г;
- Безлактозне молоко < 0,1
Щоб перевірити чи не шкодить молоко вашому здоров’ю, сімейний лікар або лікар-гастроентеролог може порадити на певний час відмовитися від вживання продуктів з лактозою і поспостерігати за реакцією організму. Також імовірно лікар призначить аналіз, аби точно діагностувати аби виключити лактозну непереносимість.
Доступними сьогодні є такі тести:
-
Водневий дихальний тест.
-
Тест на толерантність до лактози.
-
Тест на дуоденальну лактазну активність.
-
Тест на наявність гаксілози або галактози у сечі.
-
Генетичний тест на непереносимість лактози.
До причин непереносимості лактози належать:
— Вроджена первинна лактазна недостатність — рідкісний генетичний стан,що призводить до вираженої непереносимості лактози з самого народження. Здебільшого вона виникає через порушення структури гена лактази.
— Вторинна лактазна недостатність — це набутий стан внаслідок пошкодження клітин слизової оболонки тонкої кишки (переважно при вірусних гастроентеритах).
— Транзиторна лактазна недостатність передчасно народжених дітей.
— Поступове зниження рівня лактази в дорослому віці — гіполактазія дорослих (найпоширеніша причина).Вона пов’язана з віковим зниженням активності гена лактази, і внаслідок цього — зі зниженням синтезу лактази у кишечнику.
Лікування непереносимості лактози потребує індивідуального підходу для кожного пацієнта, в залежності від реакції організму на молочні продукти. Але при повній непереносимості молочного цукру обов’язковими є дотримання низьколактозної дієти, а також призначення пребіотиків з метою адаптації мікробіоти товстої кишки.
Людям, які мають низьку або помірну непереносимість лактози, необхідною є дієтотерапія зі зниженим вмістом ферментованих олігосахаридів, дисахаридів, моносахаридів та поліолів.
Джерело: DOC.UA