Мастопатія та мастит — захворювання молочної залози, які мають певні подібні симптоми й інколи сприймаються жінками як одна й та сама хвороба. Водночас ці захворювання мають різні причини виникнення та методи лікування, а також відмінними є потенційні загрози для здоров’я жінки від мастопатії та маститу.
Причини появи мастопатії та маститу
Мастопатія — захворювання молочної залози, яке супроводжується появою доброякісних ущільнень в залозистій тканині грудей. Здебільшого мастопатія тривалий час розвивається безсимптомно і може бути непомітною без інструментального обстеження.
Причини мастопатії достеменно невідомі, але фактори ризику включають в себе: гормональні зміни в організмі жінки, стрес, неправильне харчування, ожиріння та тощо.
Мастит — запальне захворювання молочної залози, яке здебільшого виникає в період годування грудьми.
До основних причин появи маститу належать:
- застій молока;
- потрапляння бактеріальних та грибкових інфекцій до молочної залози через мікротріщини у соску;
- травма молочної залози;
- серйозні хронічні захворювання у жінки (імунодефіцитні стани або цукровий діабет).
Мастит може виникнути у жінки будь-якого віку, якщо її молочна залоза була пошкоджена або інфікована.
На відміну від мастопатії, мастит одразу дає про себе знати вираженими симптомами.
Подібність та відмінність симптомів мастопатії та маститу
Спільними ознаками маститу та мастопатії є:
- біль та дискомфорт в молочній залозі;
- відчуття налитості й тяжкості в грудях;
- збільшення грудей в об’ємі;
- підвищена чутливість молочної залози.
Окрім перелічених симптомів основною ознакою мастопатії є утворення ущільнень або вузлів у молочній залозі, які можна діагностувати під час інструментального обстеження, а також інколи пальпаторно.
Для маститу, окрім згаданих вище, характерні наступні симптоми:
- підвищення температури тіла;
- головний біль та нудота;
- почервоніння і гарячість на дотик молочної залозі;
- виділення з соска.
Способи діагностики мастопатії та маститу
Обидва захворювання можна діагностувати за допомогою пальпування, мамографії, УЗД та біопсії. Окрім цього при маститі лікар може застосувати маститний тест (швидкий тест для виявлення соматичних клітин у молоці).
Лікування мастопатії та маститу
Небезпечність мастопатії полягає в тому, що з часом вона може трансформуватися у рак грудей.
Лікування мастопатії здійснюється при контролі гормонального рівня та зниженні ризику розвитку раку, в залежності від важкості симптомів. Окрім медикаментозної терапії лікар може рекомендувати дієту, вправи для розслаблення м’язів та фізіотерапію.
Що ж стосується маститу, то якщо його не вилікувати своєчасно, він може призвести до розвитку глухих або відкритих абсцесів, тобто гнійних утворень під шкірою. Такі ускладнення здебільшого потребують хірургічного втручання і регулярного зцідження молока, для запобігання його застою в грудях. Також лікар може призначити прийом антибіотиків та протизапальних препаратів пацієнтці.
Тому, якщо у вас є будь-які симптоми мастопатії чи маститу, зверніться до лікаря. Адже раннє виявлення та лікування цих захворювань може запобігти подальшим ускладненням і покращити ваше здоров’я.
Джерело: diagnoz03