Health -    PosterMyWall

“Так! Ми можемо покінчити з туберкульозом!” — гасло Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом у 2023 році, яке щорічно відзначається 24 березня.

Туберкульоз — інфекційне захворювання легень, викликане бактерією Mycobacterium tuberculosis. На відміну від COVID-19, це не вірус, але другий найбільший інфекційний вбивця після COVID. Водночас туберкульоз — цілком виліковна хвороба, якій також можна запобігти.

За останні два десятиліття завдяки діагностиці та лікуванню було врятовано 66 мільйонів життів. Однак з 2019 року деякі досягнення, яких було досягнуто в усьому світі для викорінення цієї смертельної хвороби, були втрачені.

У 2021 році на нашій планеті було зафіксовано близько 1,6 мільйона смертей від туберкульозу, що дорівнює показникам рівня 2017 року та повертає світ назад до період спаду, який почався у 2005 році.

Туберкульоз має два типи: латентний і активний, а також є чутливі та стійкі до ліків форми активного туберкульозу, що суттєво ускладнює виявлення та лікування захворювання.

Близько 1,7 мільярда людей — чверть населення світу — мають латентний туберкульоз. Це означає, що він присутній у людському організмі, але не обов’язково перетворюється на хворобу. Трансформація в активну форму з латентної відбувається, коли імунна система людини сильно ослаблена або на неї впливає інше захворювання, наприклад ВІЛ або діабет.

ВООЗ має доволі амбітні плани — “покінчити з туберкульозом” до 2030 року. Для цього розробляються стратегії з покращення діагностики латентного та активного туберкульозу, лікування та вакцинації. З цієї причини ВООЗ закликає науковців та суспільство до “інтенсифікації досліджень та інновацій”.

Основні кроки для подолання туберкульозу в світі

Прискорення розробки протитуберкульозної вакцини

Досі існує лише одна ліцензована вакцина проти туберкульозу — БЦЖ, яка вперше була введена в 1921 році, більше 100 років тому. Але вона є ефективною лише для дітей.

Якщо вдасться розробити ефективну протитуберкульозну вакцину, це істотно знизить поширення і смертність від туберкульозу, особливо в країнах з низьким рівнем життя.

Глобальна співпраця щодо лікування

Лікування чутливого до медикаментів туберкульозу застаріле, як і вакцина, воно не змінювалося протягом 40 років, а його курс триває упродовж шести місяців.

Для мультирезистентного туберкульозу терапія складається з коктейлю препаратів, які вживаються разом. Терапія триває від 18 до 24 місяців і, на жаль, здебільшого спричиняє неприємні побічні ефекти.

Для вирішення цієї проблеми науковці ведуть інноваційну роботу зі створення нових схем пантуберкульозних препаратів, які будуть ефективними як чутливого, так і стійкого до ліків туберкульозу, а терапія триватиме менше часу.

Підвищення обізнаності та припинення туберкульозу на робочому місці

Інформування суспільства щодо туберкульозу та навчання працівників на робочих місцях включає необхідність скринінгу та діагностики захворювання в країнах із низьким і середнім рівнем доходу, де туберкульоз є більш поширеним.

Джерело: World Economic Forum

Добавить комментарий