World Hepatitis Day Poster -    PosterMyWall

“Лагідний вбивця” — саме так часто називають віруси гепатиту, адже, перейшовши у хронічну форму, вони роками можуть безсимптомно руйнувати організм людини, призводячи до цирозу чи раку печінки. Особливо це стосується вірусу гепатиту С.

Вірус гепатиту може проявлятися у різних формах, де основними є типи А, В, С, D і Е.

Гепатит А або хвороба Боткіна (ВГА). Цей вид гепатиту зазвичай передається через забруднені їжу та воду, а також контакт з інфікованою особою. Протікає у гострій формі та може супроводжуватися головним болем, запамороченням, лихоманкою, нудотою, жовтяницею, потемнінням сечі. Інфікованій ВГА людині необхідно забезпечити посилену регідрацію, дотримуватися постільного режиму та інших рекомендацій лікаря. Прогноз одужання при гепатиті А зазвичай сприятниливий.

Гепатит В (ВГВ). На відміну від ВГА ВГВ є доволі небезпечним вірусом. Він здебільшого передається через кров (переливання крові, під час пологів від матері до дитини, використання нестерильних інструментів, статевий контакт з інфікованою людиною тощо) та інші тілесні рідини. Симптоми подібні до ВГА, але іноді можуть протікати в гострішій формі або маскуватися під інші захворювання. ВГВ може призвести до серйозних ускладнень, серед яких рак печінки. Лікування вірусу залежить від тривалості інфікування людини. Якщо ВГВ перейшов у хронічну форму, єдиним методом лікування є стримувальна терапія. Адже медикаментів від ВГВ наразі не існує. Проте щеплення від даного вірусу допомагає захиститися від нього на 98%-100%.

Гепатит С (ВГС). Як і гепатит В гепатит С також передається через кров та інші тілесні рідини, але він зазвичай протікає без жодних симптомів, що істотно ускладнює його діагностування. ВГС є найбільш небезпечним типом гепатиту, оскільки він є основним провокатором появи цирозу та раку печінки. Водночас вченим вдалося розробити ефективні ліки, які дають майже стовідсоткові шанси на повне подолання вірусу гепатиту С. Терапію лікар-інфекціоніст підбирає індивідуально для кожного пацієнта, в залежності від підтипу ВГС та стадії руйнування печінки.

Гепатит D (ВГD). Цей вірус гепатиту не дуже поширений, проте може призвести до серйозних ускладнень. Його симптоми дуже схожі з проявами ВГВ та ВГА. Також можлива втрата ваги та слабкість. Гепатит D завжди спричинений реплікацією вірусу гепатиту В. Головна небезпека ВГD — відносно швидка поява цирозу. Ліків від ВГD покищо немає. Водночас вакцинацією від гепатиту В можна захиститись і від D.

Гепатит Е (ВГЕ). За клінічними проявами гепатит Е доволі схожий на ВГА, але передається завдяки фекально-оральному механізму (через забруднену фекаліями воду або через споживання сирого чи недоготовленого м’яса). Зазвичай ВГЕ не характеризується тяжким перебігом та проходить самостійно. Лікування симптоматичне.

Для діагностики гепатиту здійснюються імунологічні тести, які визначають наявність вірусів та їхні типи.

Лікування гепатиту залежить від типу вірусу і ступеня захворювання. Проти деяких видів вірусів допомагають вакцини. Хронічні ж форми гепатитів вимагають терапії спеціальними противірусними препаратами. Також зазвичай рекомендуються дотримання дієти та відмова від вживання алкоголю та куріння. Можливе коригування лікарських засобів, які паралельно потрібно приймати від інших захворювань.

 

Добавить комментарий